لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

فلسطينيان ساکنان نوار غزه برای درمان اجازه ورود به اسرائيل را خواهند داشت


مقامات اسرائیلی می گویند آنها به فلسطینیان ساکن نوار غزه که به درمان و مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند اجازه خواهند داد وارد اسرائیل شوند.

از هفته پیش، که اسرائیل مرز را پس از آن که حماس کنترل غزه را به دست گرفت بست، صدها فلسطینی در گذرگاه Erez به دام افتاده اند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید او هیچ گفت و گوئی با حماس انجام نخواهد داد، و آنرا به عنوان تروریست هائی که می خواستند اورا ترور کنند، تقبیح کرد. محمود عباس روز چهارشنبه در سخنانی خطاب به فلسطینیان، اقدام حماس در تصرف نوار غزه در هفته گذشته را یک "کودتا" نامید و محکوم کرد.

در این میان، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد گفت روز چهارشنبه ۹ کامیون دیگر حامل تدارکات امدادی وارد غزه شدند.

در رویدادی دیگر، ارتش اسرائیل می گوید به حملات هوائی علیه دو پایگاه پرتاب راکت در غزه دست زده است. بامداد چهارشنبه، سربازان اسرائیلی دو فلسطینی را در زد و خوردی که در آن یک سرباز اسرائیلی نیز به شدت مجروح شد، کشتند.

ارتش اسرائیل همچنین می گوید سربازان روز چهارشنبه دو ستیزه گر فلسطینی را در جریان حمله ای در کرانه غربی کشتند. پیشتر، ۱۵ فلسطینی دیگر که در آنجا تحت تعقیب بودند، بازداشت شدند.

در تحولی دیگر، اسرائیل تماس هائی را با نخست وزیر جدید فلسطینی برقرار کرده است. وزیر امور خارجه اسرائیل روز چهارشنبه اظهار داشت او به سالم فیاض گفت تشکیل دولت جدید فلسطینی، بدون حضور حماس، اجازه می دهد در مسائل گوناگون پیشرفت شود.

اسرائیل از تماس با دولت فلسطینی به رهبری حماس ، که اسرائیل و آمریکا آنرا یک سازمان تروریستی می نامند، خودداری می کرد. محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی دولت را پس از آن که حماس کنترل غزه را در زدوخوردهای مرگبار با جناح فتح به رهبری عباس به دست گرفت، منحل کرد.

در واشنگتن، پرزیدنت بوش و اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه قول دادند از محمود عباس در پیکار با حماس پشتیبانی کنند. جناح فتح کنترل کرانه غربی را همچنان در دست دارد.

XS
SM
MD
LG