لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۹

وزير خزانه داری آمريکا: جمهوری اسلامی صدها ميليون دلار در اختيار گروه های تروريستی قرار می دهد


هنری پولسون وزیر خزانه داری آمريکا می گوید برخی کشورها از سیستم مالی جهانی برای دنبال کردن سیاست های خطرناک سوءاستفاده می کنند. او ایران را یکی از بدترین این بازیگران بد می داند:
**** همه می دانند که ایران با نقض توافق های بین المللی سلاح های اتمی را دنبال می کند و صدها میلیون دلار در اختیار گروه های تروریستی قرار می دهد. تا همین اواخر، بسیاری از دولت ها، نهادهای مالی، و شرکت های خصوصی نمی دانستند که ایران برای بهره برداری از سیستم مالی، بهانه ها و دست آویزهائی فراهم می آورد.

هنری پولسون می گوید آمريکا برنامه ای طرح کرد که گستره فریبکاری ایران را تشریح می کند:
**** ما شرح دادیم که چگونه ایران از شرکت های نمادی و مکانیسم های دیگر استفاده می کند، این اقدامی است که کار سازمان های بازرگانی را که با ایران معامله دارند برای شناخت مشتری یا طرف مقابل، اگر هم نه غیرممکن، دشوار می سازد. ما همچنین توضیح دادیم که چگونه رژیم ایران از بانک های دولتی برای دنبال کردن برنامه های تهیه تجهیزات موشکی و اتمی، و نیز پرداخت پول به تروریست ها، استفاده می کند.

پولسون می گوید امروز نهادهای مالی نسبت به خطرات نمایان معامله با ایران حساس تر هستند: ****اکثر نهاد های مالی مهم جهان اینک میزان کار با ایران را به شدت کاهش داده اند یا کاملا متوقف ساخته اند. اکثرا آنها از نظر قانونی موظف نیستند چنین گام هائی بردارند، اما، از روی احتیاط و به دلیل حفظ یکپارچگی تصمیم گرفته اند که نمی خواهند منابع مالی برای چنین رژیمی باشند.

هنری پولسون وزیر خزانه داری آمريکا می گوید ایالات متحده اینک می خواهد نقش مخربی را که سپاه پاسداران انقلاب ایران بازی می کند برجسته سازد:
**** این تشکیلات مستقیما در طرح ریزی اقدامات تروریستی و حمایت از آنها، و نیز پرداخت پول به دیگر گروه های تروریستی و تعلیم آنها برای دنبال کردن هدف های نظامی رژیم درگیر بوده است... سپاه پاسداران همچنین عمیقا در اقتصاد ایران و شرکت های بازرگانی دست دارد. این احتمال که اگر کسی بخواهد با ایران بده و بستان داشته باشد، به طریقی با سپاه سروکار پیدا می کند، روز به روز بیشتر می شود.

وزیر خزانه داری آمريکا می گوید منزوی ساختن مالی رژیم دینی ایران برای آمريکا و متحدانش هزینه هائی دارد، اما از مقابله با یک ایران دارای سلاح اتمی به مراتب کمتر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG