لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

رهبران آمريکا و اسرائيل در باره احيای روند صلح خاورميانه به تبادل نظر پرداختند


پرزیدنت جرج بوش و اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل پشتیبانی خود را از محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی، در پیکار با گروه حماس، ابزار داشته اند.

دو رهبر روز سه شنبه در دیداری در کاخ سفید در باره احیای روند صلح خاورمیانه به تبادل نظر پرداختند. پرزیدنت بوش، محمود عباس را "صدای اعتدال" و رئیس جمهور "تمام فلسطینیان" نامید.

اولمرت گفت تمام توان خود را برای همکاری با عباس به کار خواهد گرفت.

پیشتر، تونی اسنو سخنگوی کاخ سفید گفت: مذاکرات ادامه پشتیبانی آمریکا از دولت اسرائیل و کسانی را که از یک راه حل دو کشوری برای مناقشه خاورمیانه حمایت می کنند، نشان خواهد داد. اسنو همچنین گفت پرزیدنت بوش روز دوشنبه در یک گفت و گوی تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی وعده داد از او حمایت کند.

عباس، که رهبری جناح فتح را نیز بر عهده دارد، هفته پیش دولت فلسطینی به رهبری حماس را برکنار کرد و کابینه جدیدی تشکیل داد. و روز يکشنبه در کابينه جديد فلسطينی به رياست سلام فياض، اقتصاددان مستقل فلسطينی، مراسم سوگند دولت جديد را به جای آورد. حماس به دنبال نبرد شديدی با فتح، هفته گذشته کنترل نوار غزه را در دست گرفت. اما کنترل کرانه باختری رود اردن همچنان در دست نهضت فتح است.

در همين حال، در يک تحول ديپلماتيک، مصر امروز اعلام کرد که سفارت خود را از نوار غزه به کرانه باختری رود اردن منتقل خواهد کرد. مصر که بيش از ۱۰ سال است که در نوارغزه حضور ديپلماتيک دارد، اشغال نوار غزه از سوی گروه حماس را محکوم کرده است.

روز گذشته، آمریکا و اتحادیه اروپا گفتند قصد دارند کمک مستقیم به دولت جدید فلسطینی را، که حماس را شامل نمی شود، از سر بگیرند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده مناسباتی عادی با دولت جدید خواهد داشت. آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل، حماس را یک گروه تروریستی می شناسند.

XS
SM
MD
LG