لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

کريستوفر هيل: وجوه متعلق به کره شمالی به يک حساب بانکی در روسيه واريز شد


نماينده آمريکا در گفتگوهای شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی تأييد کرد وجوه متعلق به کره شمالی که در کانون اختلاف قرار داشت و باعث شده بود که اجرای قرارداد خلع سلاح اين کشور به حال وقفه درآيد، به يک حساب بانکی پيونگ يانگ در روسيه واريز گرديد.

کريستوفر هيل مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا اين اظهارات را امروز سه شنبه در سئول به عمل آورد. کره شمالی قبلا اعلام کرده بود تا زمانی که ۲۵ ميليون دلار وجوه خود را که در يکی از بانک های منطقه ماکائو مسدود گرديده است دريافت نداشته است، نيروگاه اتمی عمده خود را به عنوان بخشی از قرارداد ماه فوريه گذشته تعطيل نخواهد کرد. اما با آغاز حل مشکل پول های مسدود شده متعلق به کره شمالی در روزهای اخير، پيونگ يانگ از بازرسان اتمی سازمان ملل متحد دعوت کرد به کره شمالی بازگردند.

قرار است هياتی از سازمان بين المللی انرژی اتمی برای بررسی اقدامات مربوط به تأييد بسته شدن نيروگاه اتمی اصلی کره شمالی در "يانگ بيون" هفته آينده از اين کشور ديدن کند.

آقای هيل از بازرسان اتمی سازمان ملل متحد نيز خواست در مورد برچيدن برنامه اتمی کره شمالی، سريعا با پيونگ يانگ همکاری کنند. آقای هيل برای مشورت با ساير کشورهای طرف مذاکره درباره برنامه اتمی کره شمالی، از سئول وارد پکن شد و انتظار می رود که امروز عازم ژاپن شود.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ديروز دوشنبه از تصميم کره شمالی در مورد صدور اجازه برای بازرسان سازمان ملل متحد جهت بازگشت به کره شمالی استقبال کرد. با اين حال خانم رايس نسبت به هرگونه پيمان شکنی پيونگ يانگ در قبال تعهدات خود طبق قرارداد ۱۳ ماه فوريه گذشته در مورد برچيدن برنامه اتمی اين کشور در مقابل دريافت تضمين های امنيتی، مشوق های ديپلماتيک و کمک های انرژیِ به کره شمالی هشدار داد.

XS
SM
MD
LG