لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

اتحاديه اروپا کمکهای مستقيم به دولت جديد فلسطينی را از سر می گيرد


آمريکا واتحاديه اروپا می گويند قصد دارند کمک های مستقيم خود را به دولت جديد فلسطينی که گروه ستيزه جوی حماس را درعضويت ندارد، ازسربگيرند.

آقای سولانا اين نظر را امروز دوشنبه، يک روز پس از مراسم سوگند محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی در کابينه جديد دولت، ابراز داشت.

از سوی ديگر، مقامات فلسطينی می گويند پرزيدنت بوش در جريان يک تماس تلفنی با محمود عباس، به وی اطمينان داد که آمريکا از دولت جديد وی حمايت خواهد کرد. به گفته مقامات فلسطينی، آقای عباس به پرزيدنت بوش اظهار داشت زمان آن فرا رسيده است که درهای تجديد گفتگوهای مربوط به صلح را گشود.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا امروز اظهارداشت روابطی عادی با دولت فلسطينی برقرارخواهد کرد.

آقای عباس که گروه فتح تحت رهبری وی کنترل کرانه باختری رود اردن را برعهده دارد، در آخرين هفته نبرد ميان دو جناح فلسطينی حماس و فتح در نوار غزه، اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی وابسته به گروه حماس را از مقام خود برکنار ساخت.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل اظهار داشت اگر دولت جديد فلسطينی به صورت يک "شريک جدی" در کرانه باختری رود اردن عمل کند، او آماده است در راه دستيابی به صلح با دولت جديد همکاری نمايد.

در همين حال، شرکت گاز اسرائيل که سوخت در اختيار نوار غزه قرار می دهد، اعلام کرد که حمل سوخت را که هفته گذشته در جريان اقدام حماس در به دست گرفتن کنترل منطقه به حال تعليق درآورده بود، از سر گرفته است.

مقامات اسرائيل می گويند آقای اولمرت همچنين وعده داده است که آزاد سازی صدها ميليون دلار درآمدهای فلسطينان از بابت ماليات را که سال گذشته به دنبال روی کار آمدن گروه حماس مسدود کرد، مورد توجه قرار دهد.

نخست وزير اسرائيل ديروز يکشنبه در نيويورک با بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد ديدار کرد. قرار است آقای اولمرت فردا سه شنبه در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG