لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

عذرخواهی نيروهای ائتلاف از کشته شدن ۷ کودک در بمباران يک مجتمع در افغانستان


نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان می گويند در جريان بمباران يک مجتمع در ولايت پاکتيکا در شرق افغانستان که عقيده بر اين بود که ستيزه جويان طالبان در آن مخفی شده اند، ۷ کودک کشته شدند.

ائتلاف در بيانيه امروز خود اعلام کرده است گزارش هائی اطلاعاتی دريافت داشته بود که شورشيان طالبان در اين مجتمع که مشتمل بر يک مسجد و يک مدرسه علوم دينی است، پنهان شده اند. به گفته سرگرد کريس بلچر، گزارش های اطلاعاتی درباره مجتمع نشان نمی داد که چند کودک نيز در مجتمع استقرار دارند. ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان به خاطر کشته شدن کودکان پوزش خواسته است.

سرگرد بلچر افزود نيروهای ائتلاف "عميقا از کشته شدن افراد بی گناه متاسف هستند." وی اين حادثه را نمونه ديگری از اقدامات القاعده در سنگر گرفتن در مسجد و استفاده از غيرنظاميان بی گناه به عنوان سپرهای انسانی دانست.

بنا بر بيانيه ائتلاف، عقيده بر اين است که در جريان اين بمباران که شامگاه روز يکشنبه به مورد اجرا گذارده شد، چند تن از شورشيان نيز کشته شدند.

در همين حال، مقامات افغانستان امروز دوشنبه اظهار داشتند در ارتباط با بمب گذاری ديروز، يکشنبه ، در يک اتوبوس متعلق به پليس که دست کم ۳۵ نفر را به کشتن داد، فردی را بازداشت کرده اند. طالبان مسئوليت اين بمب گذاری را که در کابل روی داد، برعهده گرفته است.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان اين بمب گذاری را محکوم کرد و آن را کوششی در راه جلوگيری از آموزش نيروهای امنيتی افغانستان دانست.

مقامات افغانستان می گويند اتوبوس هنگام انفجار در نزديکی يک پاسگاه پليس در يک منطقه پر رفت و آمد در کابل، حامل مربيان پليس بود. اغلب کشته شدگان، ماموران پليس بودند. مقامات مسئول می گويند ۵۲ نفر نيز در اين انفجار مجروح شدند.

در رويدادی ديگر، مقامات ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان اعلام کردند انفجار ديروز يک بمب کنار جاده ای در ولايت قندهار در جنوب افغانستان، سه تن از اعضای ائتلاف و مترجم افغان آن ها را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG