لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۸

حزب حاکم زيمبابوه گفتگوهائی را با حزب اپوزيسيون آغاز کرده است


حزب حاکم زيمبابوه در کوششی برای پايان دادن به بحران سياسی و اقتصادی کشور گفتگوهائی را با حزب اپوزيسيون عمده زيمابوه آغاز کرده است.

روزنامه دولتی کرونيکل در شماره امروز خود به نقل از مقامات هر دو طرف گزارش داد که نمايندگان طرفين ديروز يکشنبه در پرتوريا پايتخت آفريقای جنوبی با يکديگر ديدار کردند. اين مقامات حاضر نشدند اشاره ای به جزئيات گفتگوها کنند و فقط خاطرنشان ساختند که گفتگوها ممکن است امروز نيز ادامه يابد.

روابط ميان حزب حاکم زانو- پی اف در زيمبابوه و جنبش اپوزيسيون تغيير دمکراتيک در ماه های اخير به شدت رو به وخامت گذارده است. دولت زيمبابوه در ماه مارس گذشته سرکوبی شديدی را عليه نهضت تغيير دمکراتيک آغاز کرد و بسياری از رهبران آن را مضروب ساخت و يا بازداشت کرد.

تورم در زيمبابوه بر اثر کمبود غذا، سوخت و ساير مايحتاج اساسی، تشديد يافته است. نهضت تغيير دمکراتيک و ساير منتقدان، دولت زيمبابوه را مسئول سوءمديريت اقتصادی می دانند.

رهبران آفريقا در ماه مارس گذشته به تابو امبکی رئيس جمهوری آفريقای جنوبی ماموريت دادند که گفتگوهای ميان طرفين را ترتيب دهد.

کشورهای غربی و گروه های مدافع حقوق بشر آقای امبکی را به خاطر عدم اتخاذ موضع سختگيرانه تری در قبال رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه مورد انتقاد قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG