لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

نجدت سزر لايحه همه پرسی در مورد چگونگی انتخاب رئيس جمهوری را وتو کرد


احمد نجدت سزر رئيس جمهوری ترکيه لايحه مربوط به برگزاری همه پرسی ماه ژوئيه آينده را در مورد چگونگی انتخاب رئيس جمهوری وتو کرد. اين لايحه اين موضوع را به همه پرسی می گذاشت که آيا رئيس جمهوری ترکيه بايد در يک انتخابات عمومی از سوی مردم انتخاب شود و يا از طريق رای گيری در پارلمان.

اين لايحه که آقای سزر امروز دوشنبه آن را وتو کرد، از سوی رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ارائه شده بود که رياست کابينه دارای ريشه های اسلامی ترکيه را برعهده دارد. لايحه ای که مورد وتو قرار گرفت، روز ۲۲ ماه ژوئيه آينده را که مصادف با انتخابات پارلمانی ترکيه است برای برگزاری يک همه پرسی تعيين می کرد.

لايحه می خواست که مردم رای دهند آيا رئيس جمهوری ترکيه بايد در جريان يک انتخابات عمومی برگزيده شود يا نه. وتوی آقای سزر که سياستمداری سکولار است و اغلب با دولت آقای اردوغان اختلاف دارد، باعث خواهد شد که برگزاری همه پرسی به بعد از تاريخ ۲۲ ژوئيه موکول شود.

آقای سزر اظهار داشت برگزاری همه پرسی در ۲۲ ژوئيه، اقدامی بی پايه و اساس و بر خلاف قانون اساسی ترکيه است.

نخست وزير ترکيه و حزب حاکم وی پس از آن پيشنهاد کردند که چگونگی انتخاب رئيس جمهوری به همه پرسی گذارده شود که پارلمان ترکيه موفق نشد عبدالله گل وزير امور خارجه ترکيه و کانديدای حزب حاکم را به رياست جمهوری انتخاب کند. آقای اردوغان همچنين به علت بن بست پيش آمده، خواستار برگزاری يک انتخابات زودرس شده است.

XS
SM
MD
LG