لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

کابينه جديد و اضطراری فلسطينی با ادای سوگند به قدرت رسيد


محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان مراسم ادای سوگند کابينه جديد به رهبری سلام فيّاض، وزير دارايی پيشين فلسطينيان را به جای آورد.

آقای عباس هفته گذشته اسماعيل هنيه نخست وزير وابسته به حماس را خلع و کابينه او را منحل اعلام کرد.

اين اقدام آقای عباس در نتيجه منازعات سنگينی که در غزه ميان دو جناح اصلی فلسطينی، جناح تحت رهبری وی فتح ، و شاخه نظامی حماس به عمل آمد. به علاوه، اين منازعات با تسلط کامل حماس بر نوار غزه به اوج خود رسيد.

آقای فيّاض، نخست وزير فلسطينيان به هيچيک از دوجناح فتح يا حماس وابستگی ندارد و از لحاظ سياسی چهره ای مستقل است. آقای فيّاض، اقتصاددان است و در گذشته با بانک جهانی و صندوق بين المللی پول همکاری داشته است.

نخست وزير جديد فلسطينی تضمين می کند که دولت جديد از قانون فلسطينيان پيروی کند و در جهت متحد ساختن آحاد فلسطينيان گام بردارد.

صبح روز گذشته به محض پايان مراسم تحليف دولت جديد در شهر رام الله در ساحل غربی رود اردن، آقای عباس کليه گروههای مسلح را که با نام حماس فعاليت می کنند، غيرقانونی اعلام کرد.

از سوی ديگر، اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل اعلام کرد، در صورت مشارکت قاطعانه دولت جديد فلسطينی با اسرائيل در ساحل غربی رود اردن، کشور وی نيز تلاش خود را در جهت برقراری صلح به عمل خواهد آورد.

مقامات اسرائيلی می گويند، آقای اولمرت اين مطالب را روز گذشته طی ديدار با بانی کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد در نيوريورک اظهار داشت.

مقامات اسرائيلی همچنين می گويند، آقای اولمرت به علاوه قول داده است که مسئله ترخيص صدها ميليون دلار از درآمدهای مالياتی فلسطينيان را که از زمان روی کار آمدن حماس از سال گذشته تا کنون مسدود بوده است، مورد بررسی قرار دهد.

از سوی ديگر، نخست وزير اسرائيل اظهار داشت که اسرائيل ممکن است از ميزان محدوديتهای مسافرتی به ساحل غربی رود اردن بکاهد.

XS
SM
MD
LG