لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

نشست همبستگی ايرانيان در پاريس سه روز طول کشيد


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا از پاريس گزارش ميدهد:

از صبح جمعه بمدت سه روز درپاریس نشست همبستگی ایرانیان برگزار شد.

نزدیک به چهل سخنران با نگاه وباورهای مختلف سیاسی آنچه که امکان دسترسی به دمکراسی را نام گذاشته بودند مطرح کردند.

شرکت کنندگان به اتفاق هرنوع خشونت را نفی واحتمال جابجائی ها را تنها، از طریق دمکراسی ممکن دانستند.

اعتبار نشست همبستگی درپاریس به گفته بسیاری طیف گسترده آن بود.

حزب دمکرات کردستان ایران، حزب دمکرات ایران، جبهه دمکرات ایران، سازمان انقلابی زحمتکشان، جنبش آشتی ملی ایران، شورای عالی عشایر بختیاری وحزب بختیاری لرستان، حزب پان ایرانیست، سازمان فدائیان خلق-اکثریت، و بالطبع شخصیت های مستقل سیاسی که چند تن از جمله از داخل ایران ازطریق تلفن با کمسیون های ویژه همکاری وهمفکری کردند.

گفتگو با تمام سخنرانان نیاز به زمان طولانی داشت اما از میان کسانی که کمتر در برابر دوربین ومیکروفن حاضر میشوند دوتن را برگزیدیم.

آقای فریدون فارسی یکی ازاعضاء برگزار کننده در مورد این مراسم میگوید برخلاف بسیاری از کنگره ها در گذشته ،چنین رنگارنگی سیاسی ندیده بودم ، همه دوستان ما با باورهای گوناگونشان کنارهم نشستند تا در باره فردای ایران بحث کنند. من امیدوارم این گستردگی به داخل ایران هم بییشر راه پیدا کند.

آقای اقبیشی اهوازی ساکن دانمارک ومسئول همبستگی حزب اهواز در اروپاست او در گفتگوئی کوتاه دلیل حضورش را دراینگونه بیان میکند که میخواهیم این حقیقت را به جمع و به ملت ایران بگوئیم که خطراتی ایران را تهدید میکند و به دلیل نبود دمکراسی اتحاد را پیشنهاد میکنیم.

گردانندگان جلسه آقایان حسین باقرزاده وکامبیز روستا بودند .

در این نشست پیام همبستگی بیر گیتا اولسون ، نماینده حزب لیبرال در پارلمان سوئد خطاب به این همایش قرائت شد. وی در پیامش قید کرده ،مایه دلگرمی است که پس از سال ها اختلاف وپراکندگی شما زیر یک سقف جمع میشوید. شما سال های بسیار نبردی بزرگ را پیش برده اید، زنان، اقلیت های قومی و مذهبی ، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان، کارگران واعضاء اتحادیه ها، دانش آموزان ومعلمین، پزشکان وپرستاران و باید گفت بسیاری دیگر بهای بسیار سنگینی را در تلاش برای دستیابی به دمکراسی پرداخته اند.

عصرروزیکشنبه این نشست بکار سه روزه خود پایان داد وعلاقمندان میتوانند با مراجعه به سایت نشست لندن از تمام محتوای برنامه آگاهی بیابند.

XS
SM
MD
LG