لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

فشار گيتس به دولت بغداد جهت تسريع روند آشتی ملی در عراق


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا برای فشار به مقامات ارشد عراقی جهت تسريع در برقراری يک آشتی ملی به منظور کند کردن آهنگ خشونت های جاری در عراق، در بغداد است.

آقای گيتس شامگاه روز جمعه بدون اعلام قبلی ازبروکسل وارد بغداد شد. وی در راه عزيمت به بغداد به خبرنگاران اظهار داشت که آمريکا از کُندی پيشرفت عراق در تصويب قوانين مقتضی و انجام اقدامات ديگر در جهت مهار خشونت های فرقه ای، احساس نارضايتی می کند.

پيش از اين نيز در روز جمعه نوری المالکی نخست وزيرعراق به دنبال انهدام يک زيارتگاه اهل تسنن با بمب در شهر زبير در نزديکی بصره درجنوب عراق، دستورداد مقررات منع رفت و آمد به مدت نامعينی در شهربصره به مورد اجرا گذارده شود. دراين بمب گذاری تلفاتی به بارنيامد.

از زمان حمله به زيارتگاه مقدس شيعيان درشهر سامره در روز چهارشنبه گذشته تاکنون، دست کم شش مسجد اهل تسنن درعراق هدف حمله قرار گرفته اند.

ازسوی ديگر، کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد بسياری ازافرادی که از برابر خشونت های جاری در عراق فرارمی کنند، اردوگاه های موقت غيربهداشتی و فقيرانه ای در داخل عراق برقرار کرده اند. تخمين زده ميشود که حدود دو ميليون نفر در عراق آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG