لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

آمريکا حملات جديدی راعليه شورشيان القاعده دربغداد وحومه آن شروع کرده است


فرمانده نيروهای آمريکائی در عراق ميگويد سربازانش حملات جديدی را عليه شورشيان القاعده در بغداد و اطراف آن شروع کرده اند.

ژنرال ديويد پترائوس امروز در بغداد پس از ملاقاتی که با رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا داشت، به خبرنگاران گفت در اين حملات که بيست و چهار ساعت از شروع آن ميگذرد مناطقی هدف قرار گرفته ميشود که القاعده از آنها به عنوان مامن و پايگاهی برای انجام حملات بمب های اتوموبيلی استفاده ميکند.

در همين حال آقای گيتس در گفتگو با خبرنگاران بر دشواری روند اقدامات مرتبط با برقراری آشتی ملی در عراق تاکيد گذاشت. آقای گيتس برای ارزيابی نتايج حاصل از تقويت نيروهای آمريکائی در عراق که با هدف مقابله با خشونت ها طراحی شده است، به بغداد سفر کرده است.

ريان کروکر سفير آمريکا در عراق ميگويد پيشبرد روند آشتی ملی در عراق به تصميماتی بستگی دارد که عراقی ها اتخاذ ميکنند و در صورتی به موفقيت منجر خواهد شد که عراقی ها سازش و مصالحه را بخشی از اين روند بدانند.

آقای گيتس ديروز در راه سفر به بغداد در گفتگو با خبرنگاران از ناخشنودی آمريکا از پيشرفت کُند عراق در تصويب قوانين و انجام اقداماتی ديگر خبر داده بود، که بتواند به مهار کردن خشونت کمک کند.

آقای گيتس سومين مام ارشد آمريکائی است که بعد از دريادار ويليام فالون فرمانده نيروهای آمريکائی در خاورميانه، و جان نگرو پونته قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا، در يک هفته اخير به بغداد سفر کرده است.

نخست وزير عراق روز جمعه دستور برقراری منع آمد و شد در شهر جنوبی بصره برای مدتی نامعلوم را صادر کرد زيرا در مسجد سُنّی ها در يک شهرک مجاور اين شهر بمب گذاری شده بود. از چهارشنبه گذشته که يک زيارتگاه شيعيان در سامره، موسوم به حرمين عسکری هدف بمب گذاری ستيزه گران القاعده قرار گرفت، دست کم شش مسجد سُنّی ها صحنه حملاتی انتقامی بوده است. مقتدا صدر واعظ افراطی شيعه از شيعيان عراقی خواسته است ماه آينده برای اعتراض به بمب گذاری حرمين عسکری در سامره جمع شوند.

XS
SM
MD
LG