لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

کره شمالی ميگويد اختلاف مالی مانع از خلع سلاح اتمی آن کشور برطرف شده است


کره شمالی از رفع اختلافی مالی خبر داده است که مانع از اجرای يک توافق مرتبط با خلع سلاح اتمی آن کشور شده بود.

وسائل ارتباط جمعی دولتی کره شمالی امروز گزارش دادند که پيونگ يانگ در اجرای توافق خلع سلاح، بازرسان اتمی سازمان ملل متحد را به تبادل نظر در باره بستن رآکتور اصلی اتمی خود دعوت کرده است.

پيشتر نماينده ارشد اتمی آمريکا گفته بود بيست ميليون دلار از بيست و پنج ميليون دلار پولهای مسدود شده کره شمالی، که مانع از اجرای توافق خلع سلاح شده بود، اکنون در روسيه است، اما مشکلات فنی واريز کردن آنها را به حساب کره شمالی به تاخير انداخته است.


" hspace=2 src="/persian/images/ap_korea_us_christopher_hill_24may07_eng_195.jpg" width=210 align=right vspace=2 border=0>کريستوفر هيل که ديشب در اولان باتور پايتخت مغولستان صحبت ميکرد گفت کره شمالی به محض دريافت پول ها بايد فورا به شرايط توافقی که در ماه فوريه حاصل شد عمل کند. بموجب اين توافق کره شمالی بايد تاسيسات اتمی يونگبيون را می بست و بازرسی های آژانس بين المللی انرژی اتمی را مجاز ميشناخت . اما کره شمالی اقدام در هر دو مورد را به دريافت پولهائی موکول کرد که در يک بانک ماکائو مسدود شده بود.

مقامات ماکائو روز پنجشنبه گفتند بانکی که از دو سال پيش بيست و پنج ميليون دلار پولهای مسدود شده را نگاهداری ميکرد، آنها را آزاد کرده است. اين پول ها در واکنش به اتهامی که آمريکا عليه اين بانک و مرتبط ساختن آن با نقل و انتقال های غير قانونی موسوم به پول شوئی برای کره شمالی وارد کرد، مسدود شده بود.

XS
SM
MD
LG