لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

شان مک کورمک: آمريکا برای حفاظت از سربازان خود هر گامی را که لازم باشد برمی دارد


شان مک کورمک: آمريکا برای حفاظت از سربازان خود هر گامی را که لازم باشد برمی دارد
شان مک کورمک: آمريکا برای حفاظت از سربازان خود هر گامی را که لازم باشد برمی دارد

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران شکایت کرده است که آمريکا پنج ایرانی را که در حمله ای در شهر اربیل در عراق دستگیر شدند، در اسارت نگاه داشته است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در جلسه گفت و با خبرنگاران در باره ایرانیان دستگیر شده اظهار نظر کرد:
**** شما می توانید در این باره از دولت عراق سئوال کنید. آنها خواهند گفت که این افراد دیپلمات نبودند. اعتبار نامه دیپلماتیکی ندارند. در کنسولگری کار نمی کردند.

شان مک کورمک در باره آنچه پنج ایرانی در عراق انجام می دادند توضیح داد:
**** آنها در فعالیت هائی با شبکه های مسئول تامین ابزار انفجاری E.F.D. ، که سربازان ما را تهدید می کند، شرکت داشتند. این ابزار سربازان ما را می کشد. بنابراین شما می توانید کاملا انتظار داشته باشید که آمريکا گام هائی را که برای حفاظت از سربازان لازم می داند بردارد.

شان مک کورمک گفت سربازان آمريکائی به دعوت دولت عراق در آن کشور بسر می برند، هدفشان این است که به تامین امنیت بیشتر و یک فضای امن کمک کنند، تا آن که عراقی ها بتوانند کشور بهتری بسازند. چنین کاری به نفع همه خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در پاسخ به این پرسش که آیا ارتباطی بین پنج ایرانی که در اربیل دستگیر شدند و چهار ایرانی که بر خلاف خواست خود در ایران توقیف شده اند وجود دارد، گفت :
**** ببینید، شما در وضعیتی هستید که در آن پنج نفر که در فعالیت های مربوط به کشتن سربازان ما دست داشتند، قرار دارند. این وضع در عراق است. از طرف دیگر، در ایران، شهروندان بی گناهی دارید که اکثرا برای دیدار اعضای خانواده خود رفته بودند، و در دو مورد مادر بزرگ هستند.

شان مک کورمک گفت: ما از دولت ایران می خواهیم این افراد را آزاد کند. و این موضوع را با مسائل گوناگون دیگری که در مناسبات ایران و آمريکا وجود دارد، مخلوط نکند.

XS
SM
MD
LG