لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

البرادعی: ايران با ناديده گرفتن سازمان ملل به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد


البرادعی: ايران با ناديده گرفتن سازمان ملل به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد
البرادعی: ايران با ناديده گرفتن سازمان ملل به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد

محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران با نادیده گرفتن سازمان ملل متحد، به گسترش توانائی و ظرفیت غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد.

البرادعی در سخنانی در جلسه هیات مدیره آژانس همچنین گفت آژانس قادر نبوده است در کوشش های خود برای حل مسائل باقیمانده مربوط به ماهیت و گستره برنامه اتمی ایران پیشرفت کند.

گریگوری شولته، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، می گوید توانائی هائی که ایران سعی دارد برای غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم به دست آورد، لزوما به سود تکنولوژی صلحجویانه نیست. اما او می گوید به آنها برای تولید ماده مورد نیاز جنگ افزار اتمی نیاز است.

در شش ماه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه، تحریم هائی را بر ایران، به دلیل برنامه اتمی آن وضع کرده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در برابر ادامه گردنکشی ایران، جامعه بین المللی باید گام های دیگری بردارد:
**** ما می خواهیم ببینیم چه کاری ممکن است بتوانیم در چارچوب شورای امنیت انجام دهیم. همچنین قصد داریم با دوستان و متحدانمان در سراسر جهان در باره اقداماتی که ممکن است در خارج از شورای امنیت در حوزه مالی به عمل آوریم، گفت و گو کنیم.

طی سال گذشته، آمریکا از کشورهای دیگر، شرکتها و نهادهای بین المللی خواسته است میزان معامله با ایران را کاهش دهند.

شان مک کورمک می گوید این کوشش ها کارگر بوده است:
**** این اقدامات در ارسال پیامی قاطع به ایرانیان، که وضع مانند همیشه نیست و جهان کوشش ایران برای تولید جنگ افزار اتمی را تحمل نخواهد کرد، مفید بوده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید توجه ایالات متحده بر یافتن یک راه دیپلماتیک متمرکز است که موجب خواهد شد ایران به اسلحه اتمی دست پیدا نکند و جامعه بین المللی نیز از این واقعیت مطمئن شود.

XS
SM
MD
LG