لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

نقش و اهميت بازتاب رويدادهای جهان در رسانه های آمريکا


هفته گذشته جلسه ای در باشگاه ملی مطبوعات با حضور گروهی از روزنامه نگاران مطرح و برجسته بین المللی درواشنگتن برگزار شد. این گردهمایی در جهت حمایت و تشویق روزنامه نگاران جوان آمریکایی و در راستای یکی از برنامه های آموزشی مرکز جهانی خبرنگاران برگزار شد و جان دانوان یکی از تهیه کنندگان موفق بخش خبری شبکه ABC هم به عنوان میهمان ویژه حضور داشت.

بهنود مکری برنامه ساز و خبرنگار صدای آمریکا نيز در این جلسه حاضر بود و گزارش او را از این گردهمایی می خوانیم. این جلسه با عنوان "نقش و اهمیت بازتاب رویدادهای جهان در رسانه های آمریکا " در باشگاه ملی مطبوعات و با همکاری مرکز جهانی خبرنگاران و حضور گروهی ازروزنامه نگاران رسانه های بین المللی برگزارشد.

و یا باشگاه ملی مطبوعات ، یکی از معتبرترین محافل بحث و گفتگو درواشنگتن است که در طول فعالیتهای National press club پربار خود ظرف ۱۰۰ سال گذشته، پذیرای شخصیتهای مختلف سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی بوده و جلسات بسیاری را در زمینه های گوناگون برگزار کرده است.

مرکز جهانی خبرنگاران، سازمانی است غیر انتفاعی که در سال ۱۹۸۴ تأسیس شده و براین باور است که رسانه های مستقل و متعهد، از ستونهای اصلی دموکراسی ، آزادی و حقوق بشر در جوامع مترقی هستند و بر لزوم آگاهی رسانی صحیح و شفاف در جامعه تأکید دارد.

مرکز جهانی خبرنگاران ضمن انجام فعالیتهای خبری و رسانه ای در نقاط مختلف جهان ، برنامه های آموزشی و پژوهشی گوناگونی را با حضور روزنامه نگاران جوان و دانشجویان آمریکایی برگزار می کند. جلسه "نقش واهمیت بازتاب رویدادهای جهان در رسانه های آمریکا " در راستای یکی از برنامه های آموزشی این سازمان و با حضور ۱۳ روزنامه نگار جوان از روزنامه های محلی آمریکا برگزار شد.

براساس این برنامه آموزشی ، ۱۳ روزنامه نگار منتخب که از ایالات مختلف آمریکا و شهرهای کوچک برگزیده شدند ، به کشورهای گوناگون جهان اعزام می شوند تا تجربیات و مشاهدات مستقیم خود را در اختیار خوانندگان روزنامه قرار دهند. این روزنامه نگاران با حضور در کشورهای مختلف جهان، با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آشنا می شوند واز نزدیک مسائل و مشکلات زندگی مردم را لمس می کنند و آنرا در اختیار خوانندگان آمریکایی خود قرارمی دهند.

مبارزه با فساد مالی در آمریکای جنوبی ، موضوع صلح فلسطینیان و اسرائیل، وجلوگیری از آلودگی محیط زیست در آفریقا از جمله مهمترین مواردی است که در برنامه امسال به آن پرداخته خواهد شد و روزنامه نگاران منتخب به این مناطق اعزام می شوند. مرکز جهانی خبرنگاران امیدوار است با برگزاری چنین برنامه هایی به افزایش آگاهی عمومی از رویدادهای جهان و بازتاب بهتر و کاملتر آنها در رسانه های کوچک آمریکایی کمک کند.

دراین گردهمایی جان دانوان روزنامه نگار برجسته و چهره محبوب شبکه تلویزیونی ABC هم بعنوان میهمان ویژه حضور داشت و تجربیات سالها حضور خود در نقش خبرنگار بین المللی را با حاضرین در میان گذاشت. جان دانوان با سالها تجربه در نقاط گوناگون جهان ، از جمله درکشورهایی چون لبنان، اردن، اسرائیل، روسیه، افغانستان و عراق، گزارشهای بسیاری را از مهمترین رویدادهای جهان تهیه کرده است.

جان دانوان ضمن تبریک به چهره های برگزیده امسال ، به آنها توصیه کرد ازاهمیت و ارزش جایگاه اجتماعی خود بعنوان روزنامه نگاران متعهد در آمریکا آگاه باشند.او از حاضرین خواست تا بعنوان وجدان آگاه و بیدار جامعه ، با تلاش و کوشش بسیار، نقش و رسالت مهم خود را به درستی انجام دهند و رویدادهای جهان را بدون کم و کاست در اختیار مخاطبین خود قرار دهند.

جان دانوان با بیان گوشه هایی از خاطرات تلخ و شیرین خود در شهرهایی چون بیروت، بیت المقدس ، امان و بغداد، از حاضرین خواست به جنبه های مختلف رویدادها بپردازند و از یکسونگری وقایع بپرهیزند. او شناخت ویژگیها و خصوصیات فرهنگی و تاریخی مردم هر منطقه را ، مهمترین وظیفه یک خبرنگار بین المللی دانست و از حاضرین خواست با آگاهی و مطالعه کافی در این زمینه، به درک صحیح و جامعی از پیرامون خود دست یابند.

جان دانوان با اشاره به گسترش حضور رسانه های تجاری و تبلیغاتی در آمریکا و کمبود منابع خبری مستقل و آزاد در این کشور ، از روزنامه گاران جوان خواست با دقت و وسواس بیشتری به بازتاب دادن رویدادهای جهان در روزنامه های خود بپردازند و شهروندان آمریکایی را با حقایق و واقعیات جهان امروزآشنا کنند و از خود تکراری رایج و مرسوم در مطالب پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG