لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

پرزيدنت بوش ترور قانونگذار ضد سوری لبنانی در بيروت را محکوم کرد


پرزيدنت بوش روز چهارشنبه ترور قانونگذار ضد سوری لبنانی در بيروت را محکوم کرد.

آقای بوش گفت قتل وليد عيدو تازه ترين ترور کسانی است که خواهان پايان نفوذ سوريه در لبنان هستند.

روز چهارشنبه مقامات لبنان گفتند در انفجار بزرگی در بيروت، "وليد عيدو"، يک عضو ضد سوری پارلمان، پسر او و دست کم هشت تن ديگر کشته شدند.

به گفته مقامات، در انفجار که روز چهارشنبه در امتداد ساحل بيروت روی داد، حدود ۱۰ نفر نيز مجروح شدند. از سال ۲۰۰۵، چندین سياستمدار مخالف سوریه در لبنان کشته شده اند.

فواد سنيوره نخست وزيرلبنان شامگاه روز چهارشنبه خواستارتشکيل اجلاسی از وزيران امورخارجه کشورهای عربی برای بحث درباره ترورنماينده پارلمان لبنان شد. آمريکا اين بمب گذاری را اقدامی تروريستی ناميد.

بان کی- مون دبيرکل سازمان ملل متحد اين حادثه را " جنايتی فجيع با هدف بی ثبات ساختن لبنان" توصيف کرد. فرانسه نيزاين انفجار را محکوم ساخت.

دولت لبنان، که از پشتیبانی غرب برخوردار است، با یک بحران سیاسی با اوپوزیسیون به رهبری حزب الله، که از سوریه طرفداری می کند، روبرو است. از زمان آغاز جنگ در اردوگاه آوارگان فلسطینی نهر البارد در شمال لبنان در بیش از سه هفته پیش، چندین بمب در بیروت و نواحی اطراف آن منفجر شده است.

در این میان، سازمان نظارت بر حقوق بشر، ارتش لبنان را به آزار جسمی و بازداشت غیر قانونی غیر نظامیانی که از اردوگاه می گریزند متهم ساخته است. مقامات لبنانی در باره این اتهام اظهار نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG