لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

سفر غيرمنتظره جان نگروپونته به عراق


جان نگروپونته قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا به گونه ای غيرمنتظره و بدون اعلام قبلی برای مذاکره با مقامات عراقی وارد بغداد شد. مقامات آمريکا و عراق می گويند آقای نگروپونته امروز سه شنبه با نوری المالکی نخست وزير عراق و چند مقام ديگر عراقی ديدار کرد.

در همين حال يک گروه مرتبط با القاعده اعلام کرد ۱۴ سرباز و مامور پليس عراقی را در گروگان دارد و تهديد کرد اگر دولت عراق زندانيان اهل تسنن را آزاد نکند، تمامی گروگان های خود را به قتل خواهد رسانيد. اين گروه همچنين خواستار آن شده است که مسئولان تجاوز جنسی به يک زن اهل تسنن موسوم به صبرين جنابی به گروه تحويل داده شوند.

از سوی ديگر ارتش آمريکا می گويد سربازان آمريکائی کارخانه ای را در بغداد به تصرف خود درآوردند که می تواند ۳۰۰ بمب کنارجاده ای توليد کند. ارتش آمريکا همچنين خاطرنشان ساخت که نيروهای آمريکائی امروز سه شنبه ۱۱ تروريست مظنون را بازداشت کردند. عقيده بر اين است که هفت نفر اين عده روابطی با رهبران ارشد القاعده در عراق دارند.

آقای نگروپونته يک روز پس از ديدار گوردون براون وزير دارائی بريتانيا با آقای المالکی در پايتخت عراق وارد بغداد شد. گوردون براون احتمالا نخست وزير بعدی بريتانيا خواهد بود.

در همين حال، يک حمله کننده ديروز دوشنبه با اتومبيل حامل بمب خود دهانه يک پل عمده بر رودخانه دياله در شمال بغداد را منهدم ساخت. اين حمله يک روز پس از کشته شدن سه سرباز آمريکائی در جريان حمله ای انتحاری صورت گرفت. بمب گذار در اين حمله بخشی از پل هوائی يک شاهراه را در جنوب بغداد منهدم ساخت.

XS
SM
MD
LG