لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

دفتر محمود عباس: رهبران حماس کوشش می کنند دست به کودتا بزنند


در حالی که گروه فلسطينی حماس از نيروهای امنيتی وابسته به نهضت فتح خواسته است که مواضع خود را در نوار غزه ترک گويند، رياست تشکيلات خودگردان فلسطينی رهبران حماس را متهم ساخته است که کوشش می کنند دست به کودتا بزنند.

در اعلاميه دفتر محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی و رهبر نهضت فتح آمده است که حماس کوشش می کند که کنترل غزه را با توسل به زور در دست بگيرد. اندکی بعد، حماس با دادن اولتيماتومی به نيروهای وابسته به فتح از آن ها خواست که مواضع خود را ترک کنند و اخطار کرد که در غير اين صورت با حمله نيروهای حماس مواجه خواهند بود.

پيشتر، چند گلوله خمپاره امروز سه شنبه به مجتمع متعلق به آقای عباس در شهر غزه اصابت کرده بود و چند راکت خانه يک عضو حماس و اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی را هدف قرار داده بود. در هيچ يک از اين دو حمله کسی مجروح نشد.

در تحولاتی ديگر، مقامات حماس اعلام کردند چند مرد مسلح امروز يکی از اعضای شاخه مسلح اين گروه را که با عبدالعزيز رنتيسی نسبت داشت، ربودند و به قتل رساندند. رنتيسی که يکی از رهبران حماس بود، در سال ۲۰۰۴ به وسيله اسرائيل کشته شد.

از ديروز دوشنبه تاکنون دست کم ۱۹ نفر درجنگ ميان جناح های فلسطينی کشته شده اند. از زمان آغاز تازه ترين دور جنگ ميان اين دو جناح فلسطينی در ماه مه گذشته تاکنون، بيش از ۸۰ نفر که اغلب آنان ستيزه جو بودند، کشته شده اند.

اسماعيل هنيه و محمود عباس هر دو خواستار آرامش اوضاع شده اند. فتح و حماس در کوششی برای متوقف ساختن خشونت های جناحی، در ماه مارچ گذشته با تشکيل يک دولت وحدت توافق کردند.

XS
SM
MD
LG