لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

روسيه و ناتو يک معاهده کنترل تسليحات را مورد بررسی قرار دادند


نمايندگان روسيه و کشورهای عضو اتحاديه ناتو برای بررسی يک معاهده مهم کنترل تسليحات مربوط به دوران پس از جنگ سرد، اجلاسی در وين تشکيل داده اند. روسيه برای بررسی معاهده نيروهای مسلح غير اتمی در اروپا درخواست تشکيل اين اجلاس فوق العاده را کرده است.

اين معاهده که در سال ۱۹۹۹ مورد تجديد نظر قرارگرفت و با سياست های روز تطبيق داده شد، شمار نيروها و سلاح هائی را که اعضای ناتو و اعضای پيمان پيشين ورشو می توانند در سراسر اروپا مستقر سازند، محدود و مشخص ساخته است.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در ماه آوريل گذشته تهديد کرد اگر کليه کشورهای عضو ناتو اين معاهده را مورد تصويب قرار ندهند، روسيه تبعيت از معاهده را متوقف خواهد سازد. کشورهای عضو ناتو که خواستار آن هستند که روسيه نيروهای خود را از گرجستان و مولداوی خارج کند، تصويب معاهده را به تعويق انداخته اند.

آناتولی آنتونوف رئيس هيات نمايندگی روسيه در اجلاس وين پيشاپيش آغاز گفتگوهای امروز اعلام کرده بود روسيه قصد ندارد از معاهده خارج شود، اما ممکن است خواستار تعليق عمليات معاهده شود.

دانيل فريد فرستاده آمريکا به اجلاس وين اظهار داشت کشورهای ناتو کوشش خواهند کرد که نگرانی های روسيه را مورد توجه قرار دهند.

XS
SM
MD
LG