لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

دولت سودان با استقرار نيروهای حافظ صلح مشترک در دارفور موافقت کرد


دولت سودان استقرار يک نيروی حافظ صلح مشترک وابسته به سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا را در منطقه آشوب زده دارفور پذيرفت. سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا امروز سه شنبه با انتشار بيانيه مشترکی در سودان اعلام کردند سودان پس از توضيح و تشريح اين طرح از سوی سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا که به آن طرح " عمليات مختلط " نام داده شده است، طرح را پذيرفت.

در بيانيه همچنين آمده است سودان، سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا نسبت به ضرورت برقراری يک آتش بس فوری و فراگير در منطقه دارفور همراه با آغاز يک روند سياسی جامع در مورد اين منطقه توافق دارند. سودان طرح های مربوط به استقرار نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در منطقه دارفور را قبلا رد می کرد.

وقوع شورشی در منطقه دافور در سال ۲۰۰۳ ، خشونت هائی را به همراه آورد که سازمان ملل متحد تخمين زده است در جريان آن دست کم ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و بيش از دو ميليون نفر آواره و بی خانمان شده اند.

مقامات سودان، سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا ظرف دو روز گذشته در مقر اتحاديه آفريقا در آديس آبابا پايتخت اتيوپی طرح استقرار نيروهای حافظ صلح را در دارفور مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، طبق طرح جديد، ۱۷ تا ۱۹ هزار صلحبان در منطقه دارفور مستقر خواهند شد. اتحاديه آفريقا هم اکنون نيز دارای يک نيروی تقريبا هفت هزار نفری در دارفور است که نتوانسته است خشونت های منطقه را متوقف سازد.

گروه های مدافع حقوق بشر، شبه نظاميان مورد حمايت دولت سودان را به ارتکاب قتل و تجاوزات جنسی در روستاهای منطقه دارفور متهم ساخته اند. برخی از کشورهای غربی، از جمله آمريکا، فجايع جاری در منطقه دارفور را "نسل کشی" توصيف کرده اند.

سودان هرگونه حمايت از شبه نظاميان را تکذيب کرده است و تخمين های سازمان ملل متحد را در زمينه تلفات منطقه دارفور مورد چالش قرار داده است.

XS
SM
MD
LG