لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

لغو برنامه ديدار البرادعی و مقامات جمهوری اسلامی


گفتگوهائی که قرار بود ميان محمد البرادعی رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی و مقامات بلندپايه ايران برای بحث درباره برنامه اتمی ايران به عمل آيد، لغو شد. انتظار می رفت که اين گفتگوها امروز دوشنبه در وين انجام شود.

گفتگوهای ميان طرفين پس از آن لغو شد که ديدار امروز ميان جواد وعيدی معاون مذاکره کننده ارشد ايران و رابرت کوپر مذاکره کننده اتحاديه به نتيجه ای نرسيد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد به علت امتناع ايران از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم، هم اکنون ايران را مشمول دو دور تحريم های اقتصادی محدود قرارداده است. غنی سازی اورانيوم روندی است که در عين آن که به عنوان سوخت برای توليد انرژی به کار می رود، برای توليد سلاح های اتمی نيز قابل استفاده است.

در همين حال، آقای البرادعی در جلسه امروز هيات مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی اظهار داشت ايران همچنان به گسترش برنامه غنی سازی خود ادامه می دهد و اين در حالی است که بازرسان سازمان ملل متحد هنوز هيچ گونه پيشرفتی در تشخيص ماهيت و ابعاد برنامه غنی سازی ايران نداشته اند.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند. اما تهران می گويد برنامه اتمی ايران فقط برای مقاصد مسالمت آميز و غيرنظامی است.

XS
SM
MD
LG