لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

سازمان گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی علی فرحبخش از زندان شد


سازمان گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی علی فرحبخش از زندان شد
سازمان گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی علی فرحبخش از زندان شد

سازمان گزارشگران بدون مرز، که از آزادی مطبوعات پشتیبانی می کند، خواهان آزادی فوری علی فرحبخش روزنامه نگار ایرانی از زندان اوین شده است. سازمان در بیانیه ای گفت: فرحبخش بیمار است و لازم است برای معاینه و درمان بسرعت به بیمارستان منتقل شود.

فرحبخش، نویسنده گزارش ها و مطالب اقتصادی، در نوامبر ۲۰۰۶ پس از بازگشت به تهران در پی شرکت در کنفرانسی در تایلند دستگیر شد. او در ماه مارس به اتهام نادرست جاسوسی، به سه سال زندان محکوم شد، و بیش از ۴۰ روز است که در یک سلول انفرادی بسر می برد.

مادر علی فرحبخش، خانم بدری فرحبخش، می گوید وضع جسمی پسر او به مراقبت فوری در خارج از زندان نیاز دارد، اما مسئولان زندان به مخالفت با آن ادامه می دهند. نگرانی خانم فرحبخش از سلامت فرزندش به خوبی قابل توجیه است. در ژوئیه ۲۰۰۶، اکبر محمدی، یکی از رهبران جنبش دانشجوئی، در پی اعتصاب غذا در زندان اوین، جانسپرد. مقامات مدعی شدند که مرگ او ناشی از حمله قلبی بود. اما در خواست های خانواده محمدی و گروه های طرفدار حقوق بشر برای تحقیقی مستقل در باره دلیل مرگ، بی جواب ماند.

همراه با علی فرحبخش، ده ها زندانی سیاسی دیگر ایران در زندان اوین عذاب می کشند. سه اندیشه ور آمریکائی ایرانی تبار نیز هستند: هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش و علی شاکری. اسفندیاری و تاجبخش به نادرستی به جاسوسی متهم شده اند.

آمریکا از دولت ایران می خواهد سه شهروند آمریکائی را که زندانی هستند، و نیز پرناز عظیما را، که از خروج از کشور ممنوع شده است، آزاد کند. آمریکا همچنین از مقامات ایران می خواهد به حقوق شهروندان ایران احترام بگذارند، و کسانی را که به دلیل کوشش برای اعمال حقوق اساسی خود زندانی شده اند، آزاد سازد.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش اخیرا در باره مبارزه مردم ایران سخن گفت:
**** ایرانیان ملتی بزرگ هستند که حق دارند مسیر آینده خود را تعیین کنند، اما مشتی افراطی آنها را از آزادی شان محروم می کنند. آقای بوش گفت آمریکا برای کسانی که از استبداد رنج می برند پیامی دارد: ما هرگز سرکوبگران شما را نخواهیم بخشید. ما از آزادی شما دفاع خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG