لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

آقايان بوش وسارکوزی با يکديگر ملاقات کردند


روز جمعه گذشته روسای جمهوری آمريکا و فرانسه با يکديگر بمدت يکساعت ديدار و گفتگو داشتند. کاخ سفيد اعلام کرد در اين ديدار، دو مقام دوستی واحساس فردی اشان را به يکديگر هديه کردند. بدليل کسالت آقای بوش در روز ديدار، رئيس جمهوری فرانسه شخصا به محل اقامت وی رفت و به اين ترتيب عکس رسمی از ديدار آنها منتشر نشد.

بعد از حضور آقای سارکوزی در سپتامبر ۲۰۰۶ در کاخ سفيد، اين اولين بار بود که آقای سارکوزی در مقام رئيس جمهوری با آقای بوش ديدار ميکرد. آنها در باره خاورميانه، سوريه، ايران، لبنان و عراق تبادل نظرکردند. پس از اين ديدار يکساعته آقای سارکوزی در برابر روزنامه نگاران حاضر شد و به چند پرسش پاسخ داد .آقای بوش بدليل کسالت در اين کنفرانس شرکت نداشت.

آقای سارکوزی در ماه سپتامبر آينده به دعوت آقای بوش به واشنگتن ميرود. او ابتدا برای شرکت درمجمع سازمان ملل به نيويورک و سپس به پايتخت آمريکا سفر خواهد کرد . او همچنين تا پايان سال به چين و روسيه سفر ميکند.

در ارتباط با ايران آقای سارکوزی گفت برای آوردن جمهوری اسلامی به پای ميز مذاکره وی به استفاده از تحريم اقتصادی باور دارد. او اضافه کرد که چين، روسيه و آمريکا نيز خواهان آنند تا تهران راه مذاکره را برگزيند. وی گفت ايران دارای فرهنگی غنی و کهن است و نبايد مردم ايران را با دولت در اين کشور يکی دانست. جمهوری اسلامی دولتی است که ادعاهای غيرقابل قبول دارد.

آقای سارکوزی احتمال از سرگيری گفتگو با سوريه را غير محتمل ندانست .آقای شيراک بدنبال قتل رفيق حريری گفتگو با سوريه را تحريم کرده بود و اين در حالی بود که واشنگتن نيز هر نوع گفتگو را با سوريه مردود ميدانست. بسياری بر اين باورند که اسرائيل هم مايل به گفتگو با سوريه شده است.

در کنفرانس مطبوعاتی يکی از خبر نگاران پرسيد آيا آقای بوش پرونده ای را در دست دارد که مشترکا برای آمريکا و فرانسه اولويت داشته باشد؟ آقای سارکوزی پاسخ داد همه پرونده ها اهميت دارند و ما در مورد تروريسم همگام هستيم، زيرا اين امر همه دمکراسی ها را تهديد ميکند.

آقای سارکوزی در جائی ديگر از سخنانش اظهار داشت وی به آقای بوش گفته است با همان حدتی از اقتصاد و کشاورزی فرانسه دفاع خواهد کرد که رئيس جمهوری آمريکا در مورد کشورش انجام ميدهد. وی به خبرنگاران گفت غيرازاين نميتوانيم مدافع منافع کشورهايمان باشيم.

و بالاخره برخی روزنامه نگاران گفته اند که خانم آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به رئيس جمهوری فرانسه گفته سپاس به تو و تلاش وانرژی تو.

XS
SM
MD
LG