لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

روسيه ازآمريکا خواستار توقف در برنامه سيستم دفاع موشکی اروپا شد


روسیه از امریکا خواسته است طرح های شکل بخشيدن به یک سیستم دفاع موشکی در اروپا را حين رسيدگی به پیشنهاد متقابل مسکو برای استفاده مشترک از یک ایستگاه رادار در جمهوری آذربایجان متوقف کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز گفت لازم است استقرار سیستم سپر موشکی در اروپا در حالی که بحث و گفت و گو در این باره جريان دارد، متوقف شود.

مسکو قويا با برنامه های آمريکا در مورد استقرار مجموعه ای از موشکهای رهگير در لهستان و ايجاد يک پايگاه رادار در جمهوری چک برای مقابله با تهديد های احتمالی دولت هائی نظير ايران يا کره شمالی مخالفت کرده است.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در اجلاس هفته گذشته سران هشت کشور عمده صنعتی در آلمان پيشنهاد استفاده مشترک از پايگاه رادار در جمهوری آذربايجان را که هم مرز با ايران است به پرزيدنت بوش ارائه داد. پرزيدنت بوش گفته است پيشنهاد را بررسی ميکند.

آقای لاوروف همچنین هشدار داد که طرح های امریکا ممکن است تهران را خشمگین سازد و به کوشش های تخفيف نگرانی های بین المللی از برنانه اتمی ایران لطمه بزند. وی گفت مدرکی نيست که ثابت کند ایران برنامه تولید تسليحات اتمی را دنبال می کند.

XS
SM
MD
LG