لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

فضاپيمای آمريکائی اتلانتيس ماموريت ساختمانی در فضا را دنبال ميکند


فضانوردان در فضاپيمای آمريکائی اتلانتيس امروز حين گردش به دور کره زمين در فضا، با استفاده از دوربين های تلويزيونی پوشش خارجی فضاپيما را مورد بازرسی قرار ميدهند.

فضاپيمای اتلانتيس عصر ديروز از پايگاه پرتاب آژانس فضائی آمريکا موسوم به ناسا در ايالت فلوريدا به فضا پرتاب شد. پرتاب اتلانتيس با تاخيری سه ماهه انجام گرفت که ناشی از آسيب هائی بود که طوفان توام با ريزش شديد باران و تگرگ به مخزن سوخت آن وارد ساخت. کارشناسان در اينمدت سرگرم پرکردن هزاران فرورفتگی های کوچک ناشی از اصابت دانه های تگرگ به لايه حفاظتی مخزن سوخت فضا پيما بودند. وين هيل رئيس ناسا ميگويد مخزن سوخت در جريان پرتاب فضا پيما به فضا خوب دوام آورد.

سرنشينان اتلانتيس با استفاده از يک دوربين تلويزيونی که به بازوی رباتی فضاپيما متصل است بدنه فضاپيما را بازرسی ميکنند تا مظمئن شوند در جريان پرتاب آسيبی نديده باشد. اين شيوه بازرسی از چهار سال پيش معمول شده است که فضاپيمای کلمبيا در نتيجه آسيبی که هنگام پرتاب به لایه پوششی آن وارد شد، حين بازگشت به کره زمين و برخورد به گرمای شديد آتمسفر منفجر شد و هفت سرنشين آن کشته شدند.

اتلانتيس روز يکشنبه در ايستگاه بين المللی فضائی پهلو ميگيرد و سرنشينان آن قرار است مجموعه ای از صفحات مخصوص جذب و توليد انرژی خورشيدی را روی بدنه خارجی آن نصب کنند.

اتلانتيس در بازگشت به کره زمين خانم سونيتا ويليامز فضانورد آمريکائی را که در شش ماه گذشته ساکن فضا بوده است باز ميگرداند. جانشين خانم ويليامز ، کلايتون اندرسون آمريکائی است که با اتلانتيس به فضا رفته است.

XS
SM
MD
LG