لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

هشدار گروه هشت به ايران: توقف فوری غنی سازی اورانيوم


گروه هشتگانه کشورهای صنعتی ایران را تهدید کرده است که اگر درخواست های بین المللی برای متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس نادیده بگیرد، به "اقدامات بیشتری" علیه آن دست خواهد زد.

بیانیه ای که روز جمعه در اجلاس رهبران گروه صادر شد، از ایران می خواهد غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن، از جمله پژوهش و توسعه را بی درنگ متوقف کند.

پیشتر، رهبران هشت کشور صنعتی عمده جهان متعهد شدند ۶۰ میلیارد دلار برای مبارزه با ایدز، مالاریا و بیماری های دیگر در قاره آفريقا خرج کنند. تعهد آنها روز جمعه در جریان یک جلسه کاری رهبران گروه هشت در استراحتگاه ساحلی هایلیگندام در آلمان اعلام شد. برخی از رهبران آفريقا، از جمله تابو امبکی رئیس جمهوری آفريقای جنوبی، حضور داشتند.

گروه ۸ همچنین قولی را که در اجلاس سال ۲۰۰۵ برای دو برابر ساختن کمک عمرانی به آفريقا داده بود، تکرار کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و میزبان جلسه، قول داد که گروه به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

با این حال، در مساله آینده کوسوو، گروه هشت نتوانسته است به توافق برسد. روسیه با قطعنامه سازمان ملل متحد که پیشنهاد کرده است کوسوو از صربستان، متحد سنتی مسکو، جدا شود، مخالفت کرده است. نیکولای سارکوزی پبشنهاد کرده است رای نهائی به قطعنامه، شش ماه به تاخیر انداخته شود تا فرصتی برای مذاکرات بیشتر فراهم آید.

پرزیدنت بوش روز جمعه نخستین دیدار با رئیس جمهوری فرانسه را انجام داد، و در حاشیه اجلاس با او به گفت و گو پرداخت. یک سخنگوی کاخ سفید می گوید آنها در باره ایران، سوریه، لبنان، عراق، دارفور و تجارت جهانی بحث کردند.

آقای بوش به دلیل ناراحتی معده نتوانست در جلسات کاری بامدادی گروه حاضر شود.

XS
SM
MD
LG