لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

ملاقات اولمرت وعباس تا جلسه بعدی با گروه چهارگانه صلح خاورميانه به تعويق افتاد


ملاقات روز پنجشنبه اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی به تعويق افتاده است.

زياد ابو امر وزير امورخارجه خودمختاری فلسطينی ميگويد مذاکرات بدان جهت به تعويق افتاد که اسرائيل به درخواست های آزاد کردن پول های مالياتی در حسابهای مسدود شده اين خودمختاری و آزاد کردن فلسطينيان محبوس پاسخ نداده است. آقای امر ميگويد انتظار ميرود دو رهبر روز بيست و پنجم ژوئن با گروه چهارگانه بانی و ميانجی مذاکرات صلح، شامل آمريکا، روسيه اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد، ملاقات کنند.

در همين حال آقای اولمرت در مقاله ای برای روزنامه بريتانيائی گاردين نوشته است اسرائيل حاضر است در مورد طرح موسوم به زمين در ازای صلح صحبت کند، مشروط بر آنکه از اين طرح به عنوان يک التيماتوم استفاده نشود.

اسمعيل هنييه نخست وزير فلسطينی نيز برای همين روزنامه نوشته است اسرائيل اگر در باره صلح جدی است بايد حقوق اساسی فلسطينيان را به رسميت بشناسد.

در اين ميان آقای اولمرت به کابينه امنيتی خود گفته است که اسرائيل خواستار جنگ با سوريه نيست. وی اين نظر را هنگامی مطرح ساخت که ارتش اسرائيل سرگرم انجام مانور هائی است که حمله فرضی به يک روستای سوری نيز بخشی از آن است.

در همين حال گزارشها از کشته شدن دو فلسطينی در دو واقعه جداگانه در نوار غزه و کرانه غربی در شليک نيروهای اسرائيلی حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG