لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

محمود عباس: تشکيل يک کشور فلسطينی در دسترس قرار گرفته است


محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی طی سخنانی به مناسبت چهلمين سالگرد شکست اعراب از اسرائيل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ خاورميانه اظهار داشت تشکيل يک کشور فلسطينی در دسترس قرار گرفته است.

آقای عباس گفت به دنبال جنگ سال ۱۹۶۷ که طی آن کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بخش هائی از بيت المقدس به اشغال اسرائيل در آمد و ارتش های مصر، سوريه و اردن شکست خوردند، فلسطينيان بهای سنگينی پرداختند. آقای عباس افزود با اين حال جنگ های جناحی اخير که فلسطينيان را در آستانه جنگ داخلی قرار داده است، برابر با اشغالگری اسرائيل و چه بسا از آن نيز بدتر است.

آقای عباس همچنين گفت در ملاقات اين هفته خود با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل، کوشش خواهد کرد که درباره آخرين طرح صلح نيز گفتگو کند. اما اسرائيلی ها خواستار آن هستند که در اين گفتگوها فقط درباره مسائل انسانی صحبت شود.

اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی می گويد موانعی را که اسرائيل به وجود آورده است، تاسيس يک کشور فلسطينی را بر اساس مرزهای پيش از جنگ سال ۱۹۶۷ غير ممکن ساخته است.

در همين حال نيروهای اسرائيل پس از عملياتی يک روزه در نوارغزه که طی آن ستيزه جويان فلسطينی که مسئول شليک راکت به اسرائيل شناخته شده اند هدف قرار داده شدند، امروز نوار غزه را ترک گفتند. اين بزرگترين عمليات زمينی اسرائيل در نوار غزه از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون بود.

XS
SM
MD
LG