لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

سازمان ملل خواست پناهندگان افغان داوطلبانه به کشورشان بازگردند


سازمان ملل متحد از پاکستان و ايران خواست اجازه دهند افغان هائی که به آن ها پناهنده شده اند، داوطلبانه به افغانستان بازگردند. کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد تخمين زده است که ايران از ماه آوريل تاکنون بيش از ۱۰۰ هزار افغان را که به طورغيرقانونی در ايران زندگی می کردند، اخراج کرده است.

سازمان ملل متحد می گويد ايران همه روزه حدود يک هزار پناهنده افغان را به افغانستان باز می گرداند. تهران اعلام کرده است که می خواهد تا اوايل سال آينده يک ميليون افغان را به کشور خود بازگرداند.

کميساريای عالی پناهندگان همچنين نگران آن است که افغانستان در مورد جذب شمار عظيمی از پناهندگان، به زودی با مشکلات بيشتری مواجه شود.

دولت پاکستان می گويد قصد دارد ظرف هفته های آينده چند اردوگاه پناهندگان را تعطيل کند. هم اکنون بيش از دو ميليون پناهنده افغان که نام آن ها به ثبت رسيده است، در پاکستان اقامت دارند. پاکستان می گويد اردوگاه های پناهندگان به صورت پناهگاهی برای ستيزه جويان و قاچاقچيان مواد مخدر در آمده است.

سازمان ملل متحد می گويد از زمان ازسرگيری کوشش های مربوط به بازگرداندن پناهندگان به کشور خود، نزديک به پنج ميليون پناهنده افغان به افغانستان بازگشته اند. بيشتر اين عده در ايران و پاکستان زندگی می کرده اند.

XS
SM
MD
LG