لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

رئيس جمهوری پيشين ليبريا آغاز محاکمه خود در لاهه را تحريم کرد


چارلز تايلور، رئيس جمهوری پيشين ليبريا آغاز محاکمه خود را در لاهه به اتهام ارتکاب جنايات جنگی تحريم کرد و اظهار داشت تصور نمی کند که شيوه دادرسی منصفانه باشد.

آقای تايلور در بيانيه ای که امروز دوشنبه به وسيله کريم خان وکيل مدافع وی قرائت گرديد، دادگاه ويژه محاکمه خود را که مورد حمايت سازمان ملل متحد قرار دارد، به عنوان دادگاهی نمايشی مردود دانست و اظهار داشت به توانائی دادگاه در اجرای عدالت اعتماد ندارد.

آقای تايلور همچنين دادگاه را متهم ساخت که او را از داشتن يک تيم دفاعی کافی محروم کرده است و افزود در هيچ يک از جلسات اين دادگاه شرکت نخواهد کرد. وکيل مدافع آقای تايلور متعاقبا از جلسه دادگاه خارج شد و اظهار داشت که موکل وی می خواهد دفاع از خويشتن را خود برعهده بگيرد.

رئيس دادگاه دستور داد که محاکمه ادامه يابد و دادستانان بيانيه افتتاحيه خود را قرائت کردند. رئيس جمهوری پيشين ليبريا به ارتکاب ۱۱ مورد جنايات جنگی در سيرالئون در دوران جنگ داخلی اين کشور در فاصله ميان سال های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ متهم است. آقای تايلور خود را نسبت به اتهامات قتل، تجاوزات جنسی، تروريسم و جنايات ديگر بی گناه اعلام کرده است.

ديويد کرين David Crane دادستان پيشين دادگاه ويژه طی مصاحبه ای با صدای آمريکا، محاکمه امروز را نقطه عطفی توصيف کرد، چرا که نخستين بار است که يک رئيس کشور آفريقائی به اتهام ارتکاب جنايات جنگی تحت تعقيب قرار می گيرد.

اتهامات وارده به آقای تايلور از حمايت وی از شبه نظاميان شورشی سيرالئون در جريان جنگ داخلی اين کشور ناشی می شود. ده ها هزار تن در جنگ داخلی سيرالئون کشته شدند. محاکمه آقای تايلور به علت بيم ناشی از ايجاد آشوب و ناامنی در سيرالئون، به لاهه منتقل شده است. ادامه محاکمه تا ۲۵ ماه ژوئن به تعويق افتاد.

XS
SM
MD
LG