لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

اف بی آی ميگويد توطئه انفجار فرودگاه نيويورک از نقشه کشی فرا تر نرفته بود


يک سخنگوی اداره کل کارآگاهی آمريکا، موسوم به اف بی آی، ميگويد تروريست هائی که برای منفجر کردن فرودگاه بين المللی جان اف کندی نيويورک توطئه کرده بودند با شبکه تروريستی القاعده ارتباطی نداشته اند اما احتمالا از آن الهام ميگرفته اند.

مقامات اف بی آی چهار نفر را به مشارکت در توطئه متهم کرده اند و ميگويند آنها ميخواستند مخزن های عظيم اين پر رفت و آمد ترين فرودگاه جهان را منفجر کنند.

سه نفر از متهمين روز جمعه در نيويورک و کشور کوچک جزيره ای ترينداد و توباگو در در حوزه دريای کارائيب توقيف شدند. يکی از اين سه نفر که از طريق مهاجرت تابعيت آمريکائی گرفته است قبلا در فرودگاه کار ميکرد. متهم چهارم فراری است و گفته ميشود در ترنيداد است.

سخنگوی اف بی آی امروز به تلويزيونهای آمريکائی گفت متهمين ميخوااستند از يک گروه افراطی اسلامی مستقر در ترنيداد، موسوم به جماعت مسلمين کمک های مالی و تدارکاتی، از جمله مواد منفجره بگيرند.

مقامات اف بی آی ميگويند توطئه اين چهار نفر هيچگاه از مراحل اول نقشه کشی فرا تر نرفت و مسافران و کارکنان فرودگاه درمعرض خطری قريب الوقوع نبودند.

مقامات اف بی آی از ژانويه سال گذشته با اطلاعاتی که از يک خبرچين کسب ميکردند فعاليت های توطئه گران را زير نظر داشتند.

سخنگوی اف بی آی ميگويد يکی از توطئه گران به خبرچين در حالتی توام با رجز خوانی گفته بود فکر ميکند حملات يازدهم سپتامبر که منجر به نابودی آسمانخراش های موسوم به برج های دوقلوی مرکز جهانی تجارت شد، در مقابل حمله به فرودگاه نيويورک کوچک جلوه خواهد کرد.

سه نفر از متهمين از کشور کوچک گايانا در آمريکای جنوبی هستند. متهم چهارم اهل ترنيداد است. يکی از متهمين توقيف شده عضو سابق پارلمان گاياناست.

فرودگاه کندی دارای يک شبکه سوخت رسانی مجهز به هشتاد کيلومتر خطوط انتقال سوخت و بيش از صد مخزن بزرگ نفت است که می تواند بيش از هفتصد و پنجاه هزار بشکه سوخت جت را ذخيره کند.

کارشناسان امور مهندسی ميگويند اگر توطئه عملی ميشد انفجا ناشی از آن به احتمال قوی تمامی فرودگاه را نابود ميکرد.

يک سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش از جريان عمليات اف بی آی آگاه بود. اين سخنگو توقيف توطئه گران را مظهر يک همکاری خوب بين المللی در عمليات ضد تروريستی توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG