لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

تجربه ای تازه برای ايرباس A380


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در پاريس از آماده شدن فرودگاه شارل دوگل برای نشست و برخاست هواپيماهای غول پيکر ايرباس اين گزارش مشروح را فرستاده است:

دیروز ساعت دوازده و سی و دو دقيقه بود که برای اولین بار هواپیمای غول پیکرایرباس در فرودگاه شارل دو گل پاریس بروی زمین نشست (عکس های اختصاصی مارادرهمین صفحه میتوانید ببینید) .

دويست و پنجاه میهمان ِ دويست تن ازکارکنان فرودگاه وصد روزنامه نگاربرای حضور دراین مراسم دعوت شده بودند.

شرکت ایرفرانس دوازده فروند از این مدل هواپیما راسفارش داده که اولین فروند را در ماه آوریل سال ۲۰۰۹دریافت خواهد کرد.

اولین شرکت مسافربری سنگاپورایرلاین پائیزهمین امسال نخستین آن را دریافت خواهد کرد.

پروازهای آزمایشی ایرباس یکسالی است که بطورمداوم انجام میگیرد ولی دیروز اولین باری بود که این هواپیما درفرودگاهی بزمین نشست که دیرتر بطور روزانه پروازهایش را از این محل انجام خواهد داد.

آقای لوئی گالوا مدیر شرکت هواپیما سازی او-آ-د-اس در یک سخنرانی کوتاه گفت این هواپیما یک سمبل است.

نوع عادی این هواپیما۵۲۵مسافر وبرخی تا ۸۰۰مسافر وخدمه را با خود حمل خواهند کرد.

به دلیل تاخیراتی که درتحویل این هواپیما بوجود آمد کمپانی رقیب یعنی بوئینگ در تعداد فروش هواپیما از ایرباس پیشی گرفت اما اکنون روند بهتری برای ایرباس مشاهده میشود.دراین هفته قطر۸۰ فروند ازمدل های مختلف ایرباس رابه مبلغ شانزده میلیارد دلار سفارش داد.

آقای گالوا در سخنرانیش گفت بهار پیش روی ماست و ما گل های دیگری مقابلمان خواهیم داشت.

در عین حال بر کسی پوشیده نیست که کارخانه سازنده مشکلاتی کارگری دارد و حفظ همه آنها با حقوق و مزایای بسیار دشوار بنظرمیرسد.

در هیجدهم ماه مه تنها دو روز بعد از انتخابات آقای سارکوزی به عنوان رئیس جمهور، وی به شهرتولوز وبه دیدارکارکنان وگارگران کارخانه هواپیما سازی ایر باس رفت .دولت در این کارخانه دارای پانزده درصد سهام است.

کشورهای اسپانیا و آلمان وبریتانیا بهمراه فرانسه مشترکا سازنده هواپیماهای ایرباس هستند. هواپیمای ایرباس 380 تا کنون در چهل و پنج شهر و پایتخت در جهان نشست وپرواز داشته است. واشنگتن ولس آنجلس در سال پیش دوشهر آمریکائی بودند که این هواپیما به سمت آنجا پرواز کرده بود.

دیروزدرمراسم ویژه ای که سنت درامر پرواز است ماموران آتش نشانی به هنگام عبورهواپیما روی باند ، بدنه هواپیما را آب پاشی کردندکه لحظه ای پر غرور برای همه حاضران بود.

XS
SM
MD
LG