لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

خبرهائی از ايران


احمد جنتی دبیر شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران امروز در آئین نماز جمعه تهران گفت: "ما یک نظام ضد آمریکائی هستیم، با آمریکا دشمنيم و آمریکا نیز با ما دشمن است".

وی در مورد مذاکره با آمریکا نیز گفت موضع جمهوری اسلامی در این مذاکرات تغییر نکرده و دشمنی و ضدیت ما با آمریکا مسئله شخصی و خصوصی نیست بلکه اصولی است که آنها نمی پذیرند.

**********

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز گذشته با انتشار بیانیه ای به شهروندان آمریکائی هشدار داد به ایران سفر نکنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نقل از وزارت خارجه ایالات متحده یادآور میشود: "شهروندان آمریکا ممکن است هنگام سفر یا اقامت در ایران مورد اذیت و آزار یا بازداشت قرار گیرند". بیانیه میافزاید مسئولان رژیم ایران اخیرأ از خروج شماری از شهروندان ایرانی-آمریکائی که بدلایل شخصی به ایران رفته اند جلوگیری کرده و در برخی موارد آنها را با اتهامات گوناگون جاسوسی و خطرناک بودن برای رژیم بازداشت و زندانی کرده است.

وزارت امورخارجه آمریکا همچنین با ابراز تأسف خبر داد که علی شاکری بازرگان ایرانی– آمریکائی و از بنیانگذاران یک مرکز صلح در دانشگاه ارواین واقع در کالیفرنیا، در تهران بازداشت شده و در زندان اوین بسر میبرد.

**********

این روزها بحث و گفتگوهای فراوانی در آلمان بر سر مسئله احداث خط آهن قطار سریع السیرrapid Transit بطول ۸۰۰ کیلومتر بین تهران تا مشهد بوسیله آلمان در این کشور آغاز شده است.

خبرگزاری اسکای نیوز در ایران به نقل از خبرگزاری آلمان میگوید برخی از گروههای سیاسی و نیز شورای یهودیان آلمان با توجه به موضع شدید جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل، از همکاری اقتصادی و فنی آلمان با جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و برخی رسانه های این کشور با توجه به کشمکش های هسته ای جمهوری اسلامی و قطعنامه های تحریم شورای امنیت، طرح احداث خط آهن سریع السیر در ایران را غیر عملی دانسته اند.

همین گزارش میافزاید: جمهوری اسلامی ایران از یک دفتر مهندسی فنی مستقر در مونیخ خواسته است مطالعات و تحقیقات مقدماتی برای تأسیس قطار سریع السیر تهران- مشهد را آغاز کند.

**********

۳۰ هزار نفر از مردم ایران در سال گذشته در تصادفات رانندگی کشته شدند. ایرنا به نقل از رئیس پلیس راهنمائی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران میگوید: راهها و مسیرهای جدید برای تردد خودروها بسرعت ساخته نمیشوند و راههای قدیمی هم استاندارد نیستند.

XS
SM
MD
LG