لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

گروههای طرفدار حقوق بشر خواستار آزادی فوری هاله اسفندياری و کيان تاجبخش شدند


گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر و شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، از جمهوری اسلامی ایران خواسته اند دو اندیشه مند آمریکائی ایرانی تبار را که به جاسوسی متهم شده اند، آزاد کند.

آنها در بیانیه ای می گویند هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش باید فورا آزاد شوند، و از مقامات می خواهند ممنوعیت مسافرت علیه دو روزنامه نگار – پرناز عظیما – که او نیز به جاسوسی متهم شده است – و مهرنوش سلوکی، فرانسوی ایرانی تبار را لغو کنند.

شیرین عبادی اقدامات جمهوری اسلامی ایران را نقض معیارهای بین المللی دانسته است و می گوید قوه قضائیه کسانی را که دارای تابعيت دوگانه هستند از حقوق اساسی شان محروم می کند.

گروه های طرفدار حقوق بشر - عفو بین الملل، سازمان نظارت بر حقوق بشر، فدراسیون بین المللی حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز- همچنین از دولت ایران می خواهند وضعیت یک ایرانی دیگر – علی شاکری – را که گفته می شود در بازداشت بسر می برد، روشن سازند.

وزارت امور خارجه آمریکا تائید کرده است که ایران چهارمین آمریکائی ایرانی تبار را زندانی کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه گفت علی شاکری، بازرگان و فعال صلح، در زندان اوین در بازداشت بسر می برد. هنوز روشن نیست که چه اتهامی به شاکری وارد آمده است.

آمریکا می گوید متهم ساختن اسفندیاری، تاجبخش و عظیما به جاسوسی مسخره و بی معنا است. مقامات آمریکائی بارها گفته اند که باید به آنها اجازه داده شود به آمریکا باز گردند.

XS
SM
MD
LG