لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

برنامه اتمی ايران در کانون مذاکرات ماه آينده بوش و پوتين خواهد بود


پرزيدنت بوش در ماه ژوئيه ميزبان ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در شهر کنيبانک پورت در ايالت مين واقع در شمال شرقی آمريکا خواهد بود.

کاخ سفيد امروز اعلام کرد آقای پوتين روز اول ژوئيه برای دو روز مذاکرات حساس دوجانبه به آمريکا می آيد.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد گفت برنامه اتمی ايران و طرح آمريکا برای ايجاد يک سپر دفاع موشکی در اروپا در کانون مذاکرات خواهد بود.

روسيه قويا با طرح آمريکا برای استقرار ده موشک رهگير در لهستان و ايجاد يک پايگاه رادار در جمهوری چک مخالف است. آقای پوتين هشدار داده است که چنين استقراری می تواند به يک مسابقه جديد تسليحاتی منجر شود.

آمريکا ميگويد اين سيستم می تواند از اروپا عليه حملات بالقوه ايران و کره شمالی دفاع کند.

رهبر روسيه گفته است مسکو اجرای پيمان مربوط به کنترل تسليحات متعارف و غير اتمی در اروپا را به حالت تعليق در می آورد و با اعلام اين تصميم تشنج را بيشتر کرده است.

آقای پوتين روز دوشنبه خواستار تشکيل جلسه ای اضطراری در مورد آينده پيمان نيروهای متعارف و غير اتمی در اروپا شد و تمامی امضاء کنندگان اين پيمان را به شرکت در جلسه، که برای روز دوازدهم ژوئن در نظر گرفته است، دعوت کرد.

اين پيمان که در سال ۱۹۹۰ به امضاء رسيد محدود کننده شمار و ميزان تسليحات غير اتمی در اروپاست.

پيمان در سال ۱۹۹۹ مورد تجديد نظر قرار گرفت و موادی جديد به آن افزوده شد اما بعضی از اعضای ناتو حاضر نيستند تا وقتی که مسکو نيروهايش را از گرجستان و مولداوی خارج نکند متمم ها را در مجالس قانونگزاری خود به تائيد برسانند.

مسکو ميگويد اين مسئله هيچ ربطی به پيمان ندارد.

XS
SM
MD
LG