لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

آمريکا در پی رفع مشکل مالی مانع از خلع سلاح اتمی کره شمالی است


نماينده ارشد آمريکا در مذاکرات مربوط به برنامه تسليحات اتمی کره شمالی با همتای چينی خود در پکن برای حل و فصل يک اختلاف مالی که مانع از پيشرفت روند خلع سلاح شده است، ملاقات کرده است.

کره شمالی اوايل سال جاری موافقت کرد رآکتور اصلی اتمی خود را تا نيمه آوريل ببندد. اما هنگامی که اين تاريخ فرا رسيد از اجرای توافق امتناع ورزيد و اقدام در اين زمينه را به آزاد ساختن بيست و پنج ميليون دلار پولهايش از يک بانک در ماکائو موکول کرد. اين پول دو سال پيش پس از آنکه واشنگتن آن بانک را به اتهام کمک به کره شمالی در نقل و انتقال های غير مجاز مالی، موسوم به پول شوئی، در ليست سياه گذاشت، مسدود شده بود.

کريستوفر هيل مديرکل وزارت امورخارجه آمريکاامروز پس از ملاقات با وو داوی مذاکره کننده ارشد چين به خبرنگاران گفت واريز کردن اين پول برای بانک به سبب ملاحظات حقوقی و مسائل نظارتی کاری دشوار بوده است. آقای هيل گفت چند سازمان آمريکائی کماکان برای برطرف ساختن مشکل روی مجموعه ای از راه حل های پيچيده و غامض کار ميکنند.

آقای هيل گفت مشکل ناشی از يک مسئله سياسی نيست که بتوان از راههای سياسی آن را برطرف ساخت.

آقای هيل گفت ممکن است مدتی طول بکشد تا مسئله حل و فصل شود.

اين مسئله مالی از هنگام مسدود سدن حساب بانکی کره شمالی، در روند خلع سلاح به صورت يک مانع خودنمائی کرده است. کره شمالی نخست با تحريم مذاکرات از خود واکنش نشان داد و در اکتبر گذشته نيز به يک آزمايش اتمی دست زد. کره شمالی اوايل اين ماه پس از آنکه آمريکا گفت برای آزاد کردن پولها کمک خواهد کرد، به مذاکرات بازگشت.

XS
SM
MD
LG