لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

پرزيدنت بوش تحريمهای اقتصادی عليه سودان را تشديد کرد


پرزيدنت بوش سودان را مشمول تحريم های اقتصادی جديدی قرار داد تا دولت خرطوم را برای متوقف ساختن خشونت های جاری در منطقه دارفور تحت فشار قرار دهد. پرزيدنت بوش امروز سه شنبه طی سخنانی در کاخ سفيد اظهار داشت ۳۱ شرکت ديگر سودانی را به فهرست شرکت هائی که آمريکائیان ممنوع از معامله با آنان هستند، افزوده است.

پرزيدنت بوش همچنين خواستار آن شد که شورای امنيت سازمان ملل متحد با تصويب قطعنامه جديدی، ممنوعيت صادرات اسلحه به سودان را گسترش دهد.

رئيس جمهوری آمريکا بار ديگر موضع خود را مورد تاکيد قرار داد و اوضاع جاری در منطقه دارفور را نسل کشی توصيف کرد و خاطر نشان ساخت که جهان بايد اين وضعيت را پايان دهد.

در همين حال علی الصديق سخنگوی وزارت امور خارجه سودان طی مصاحبه ای با صدای آمريکا، تحريم های اِعمال شده عليه سودان را ناموجه دانست و گفت تحريم های اقتصادی مشکلات دارفور را حل نخواهد کرد.

ليو گويجين Liu Guijin فرستاده ويژه چين در امور آفريقا نيز تحريم های اِعمال شده عليه سودان را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت فقط نبرد جاری در دارفور را پيچيده ترخواهد کرد.

گسترش تحريم های اقتصادی آمريکا شامل سه شهروند سودانی نيز خواهد شد که پرزيدنت بوش می گويد مسئول خشونت های جاری در دارفور هستند. وزارت خزانه داری آمريکا اين سه نفر را به اين شرح معرفی کرده است: خليل ابراهيم، يک رهبرشورشی در دارفور و دو مقام بلندپايه سودانی مشتمل بر عوا بن عوف، مسئول نظامی و اطلاعاتی سودان و احمد محمد هارون وزير مشاور در امور انسانی. هارون هم اکنون از سوی دادگاه جرايم بين المللی با اتهامات مربوط به جنايات جنگی نيز مواجه است.

پرزيدنت بوش در سخنان امروز خود در کاخ سفيد عمرالبشير رئيس جمهوری سودان را به ممانعت و کارشکنی در راه کوشش های مربوط به برقراری صلح در دارفور و پيمان شکنی نسبت به وعده های خود در مورد صدور اجازه ورود به منطقه دارفور برای صلحبانان سازمان ملل متحد متهم ساخت. پرزيدنت بوش همچنين اظهار داشت آقای البشير در جهت خلع سلاح شبه نظاميان دارفور که به ارتکاب فجايع اين منطقه متهم هستند، هيچ اقدامی به عمل نياورده است.

سودان حمايت از شبه نظاميان عرب را که به "جانجاويد" شهرت دارند، تکذيب کرده است. شاهدان عينی می گويند شبه نظاميان عرب روستاهای منطقه را به آتش کشيده اند و بسياری از غير نظاميان را به قتل رسانيده اند. از زمان قيام شورشيان دارفورعليه دولت مرکزی در سال ۲۰۰۳ تاکنون، بيش از ۲۰۰ هزارنفر جان خود را در دارفور از دست داده اند و بيش از دو ميليون نفر آواره و بی خانمان شده اند.

XS
SM
MD
LG