لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

علی لاريجانی و خاويه سولانا روز پنجشنبه در اسپانيا ديدار می کنند


خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا تاييد کرد که قصد دارد روز پنجشنبه با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران ديدار کند و دور جديدی از گفتگوها را درباره برنامه اتمی ايران با وی به عمل آورد.

آقای سولانا اظهارداشت قصد دارد در اسپانيا با آقای لاريجانی ديدار کند. ايران ابتدا روز يکشنبه تاريخ اين گفتگوها را اعلام کرد. سولانا و لاريجانی تاکنون چند بار با يکديگر مذاکره کرده اند، اما هيچ گونه پيشرفتی در مذاکرات گزارش نشده است.

ايران همچنان به نافرمانی و سرکشی خود در برابر خواست های بين المللی در مورد متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد. غنی سازی اورانيوم فرايندی است که برای توليد سلاح های اتمی نيز می تواند قابل استفاده باشد.

سرگئی کيسلياک Sergei Kislyak قائم مقام وزير امور خارجه روسيه ديروز دوشنبه اظهار داشت روسيه از بی اعتنائی ايران نسبت به خواست های بين المللی در مورد متوقف ساختن فعاليت های حساس اتمی خود به شدت احساس نارضايتی می کند. روسيه هم اکنون در حال احداث يک نيروگاه اتمی غيرنظامی در ايران است، اما اخيرا از تحريم های اقتصادی شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران به علت امتناع از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم حمايت کرده است.

آمريکا ومتحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند، اما ايران اين اتهام را تکذيب می کند.

از سوی دیگر، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در همایش خلیج فارس گفت: دولت متبوع وی آماده است تجارب هسته ای خود را زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در اختیار کشور های همسایه قرار دهد.

XS
SM
MD
LG