لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

رئيس جمهوری جديد نيجريه سوگند ياد کرد


اومارو یارآدوا Umaru Yar'Adua رئيس جمهوری جديد نيجريه وعده داد مهمترين مشکلات نيجريه، از جمله بحث و جدل و اختلافاتی را که در زمينه برنده شدن خود در انتخابات مطرح است، مستقيما مورد توجه قرار دهد.

آقای يارآدوا امروز سه شنبه پس از يک رژه نظامی در ابوجا پايتخت نيجريه، سوگند ياد کرد. رئيس جمهوری جديد نيجريه در نطق آغاز زمامداری خود اذعان کرد که لغزش ها و نقطه ضعف هائی در انتخابات رياست جمهوری ماه آوريل گذشته که او را به قدرت رسانيد، وجود داشته است.

ناظران بين المللی می گويند انتخابات دارای نواقص عمده ای بود و نمی توان آن را يک انتخابات معتبر دانست.

آقای يارآدوا در سخنان امروز خود وعده داد کميته ای را برای رسيدگی به روند انتخابات تشکيل دهد. وی همچنين اظهار داشت خشونت های فزاينده ستيزه جويان در منطقه دلتای نيجر در جنوب کشور، ايجاب می کند که سريعا مورد توجه قرار گيرد و وعده داد که هرچه زودتر اقدامی را برای رسيدگی به آن عمل آورد.

از اواخر سال ۲۰۰۵ تاکنون، منطقه دلتای نيجر دچار حملات متعدد و ربودن افراد شده است به گونه ای که توليد نفت منطقه را مختل کرده است.

مراسم امروز آغاز رياست جمهوری، بيانگر نخستين انتقال مسالمت آميز قدرت از يک رهبر غيرنظامی به رهبر ديگری در نيجريه از زمان کسب استقلال در سال ۱۹۶۰ بود. آقای يارآدوا زمام امور را از اولوسگون اوباسانجو Olusegun Obasanjo تحويل گرفت که از سال ۱۹۹۹ تا امروز رهبری نيجريه را برعهده داشت.

رهبران اپوزيسيون نيجريه می گويند آقای يارآدوا بايد از مقام خود استعفا دهد، چرا که در جريان يک روند نامشروع به رياست جمهوری انتخاب شده است. آقای يارآدوا درخواست های اپوزيسيون را برای تجديد انتخابات رياست جمهوری مردود دانسته است.

XS
SM
MD
LG