لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۲۸

چاوز کنترل قديمی ترين ايستگاه راديو تلويزيونی غير دولتی ونزوئلا را در دست گرفت


دولت ونزوئلا در اقدامی که در سطح ملی محکوم گرديد و در عين حال مورد استقبال واقع شد، کنترل قديمی ترين دستگاه سخن پراکنی غير دولتی ونزوئلا را در دست گرفت. مقامات ونزوئلا به ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس دستور دادند کنترل تاسيسات سخن پراکنی خود را تا نيمه شب ديشب به وقت محلی تحويل دهد و به اين ترتيب به تاريخ ۵۳ ساله فعاليت های اين بنگاه سخن پراکنی در ونزوئلا پايان دادند.

هزاران تن از هواداران ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس با برگزاری تظاهراتی در برابر ساختمان کميسيون ملی ارتباطات راه دور کاراکاس، نسبت به امتناع دولت از تجديد پروانه کار اين ايستگاه راديو تلويزيونی اعتراض کردند. پليس می گويد ۱۱ تن از ماموران پليس در جريان پرتاب سنگ و اشيای ديگری از سوی تظاهرکنندگان مجروح شدند.

در نقاط ديگری از پايتخت، هواداران هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا نسبت به بسته شدن ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس ابراز شادی کردند.

ماموران پليس و نيروهای گارد ملی برای حفاظت از آرامش، در سراسر کاراکاس مستقر شده بودند. تنها چند دقيقه پس از بسته شدن ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس، تلويزيون اجتماعی ونزوئلا که به عنوان جانشين آن تعيين شده است، پخش برنامه های خود را آغاز کرد.

آقای چاوز می گويد به اين علت تصميم گرفت که اين ايستگاه راديو تلويزيونی را تعطيل کند که پنج سال پيش از يک کودتای زودگذرعليه دولت وی حمايت کرده بود. بستن ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس، تازه ترين اقدام انقلاب سوسياليستی آقای چاوز در گسترش کنترل خود بر صنايع خصوصی ونزوئلا به شمار می رود. آقای چاوز اخيرا کنترل بزرگترين شرکت تلفن ونزوئلا را نيز در دست گرفت و کليه شرکت های نفتی خارجی را وادار ساخته است که کنترل قسمت اعظم عمليات خود را در اختيار دولت بگذارند.

گروه های مدافع حقوق بشر و سازمان های مدافع آزادی مطبوعات تصميم به بسته شدن ايستگاه راديو تلويزيون کاراکاس را به عنوان ضربه ای که به آزادی بيان و دمکراسی در ونزوئلا وارد آمده است، محکوم کرده اند.

آقای چاوز می گويد ايستگاه سخن پراکنی جديد، به دمکراتيک ساختن رسانه های همگانی و تقويت آزادی بيان کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG