لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

روسيه خواستار تشکيل يک کنفرانس برای بحث درباره معاهده دوران جنگ سرد شد


روسيه درخواست کرده است برای بحث و بررسی يک معاهده مهم کنترل تسليحاتی مربوط به دوران جنگ سرد، ماه آينده کنفرانس فوق العاده ای تشکيل شود. وزارت کشور روسيه امروز دوشنبه طی بيانيه ای اعلام کرد رسما درخواست کرده است که از تاريخ ۱۲ ژوئن اجلاس ويژه ای در وين برگزار شود.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ماه گذشته هشدار داد اگر امضا کنندگان معاهده نيروهای قراردادی در اروپا شکايات روسيه را مورد توجه قرار ندهند، روسيه ممکن است تبعيت از اين معاهده را متوقف سازد. اين معاهده شمار هواپيماها، تانک ها و سلاح های سنگين غير اتمی را در اروپا محدود ساخته است.

اين معاهده در سال ۱۹۹۰ به امضا رسيد و در سال ۱۹۹۹ با توجه به فروپاشی اتحاد جماهير شوروی مورد تجديد نظر قرار گرفت.

روسيه برخی از کشورهای عضو ناتو را مورد انتقاد قرار داده است که تاکنون حاضر به تصويب متن تجديد نظر شده معاهده نشده اند. اين عده از کشورهای عضو ناتو به نوبه خود می گويند پيش از آن که اقدام به تصويب معاهده کنند، مسکو ابتدا بايد به تعهدات خود احترام بگذارد و نيروهای خويش را از گرجستان و مولدوا، جمهوری های سابق اتحاد جماهير شوروی، خارج سازد.

روابط ميان مسکو و واشنگتن بر سر طرح های آمريکا در مورد استقرار يک سيستم دفاعی موشکی در مرکز اروپا نيز تيره شده است. روسيه طرح های استقرار اين سيستم را در لهستان و جمهوری چک قويا مورد مخالفت قرار داده است.

XS
SM
MD
LG