لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

سازمان ملل: ۳۲۰ افغان در چهار ماه گذشته در جنگ جان خود را از دست دادند


سازمان ملل متحد می گويد در جريان جنگ های ميان ستيزه جويان طالبان و نيروهای بين المللی در افغانستان در نخستين چهار ماهه سال ۲۰۰۷ ، دست کم ۳۲۰ افغان جان خود را از دست دادند.

ريچارد بنت Richard Bennett رئيس هيات نمايندگی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان امروز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت اين رقم ممکن است تا ۳۸۰ نفر افزايش يابد. اين رقم ، افرادی را که در عمليات نظامی و همچنين در بمب گذاری ها و حملات شورشيان کشته شدند، شامل می شود.

آقای بنت در اظهارات خود از نيروهای بين المللی و شورشيان افغانستان خواست که در جريان عمليات خويش به قوانين بين المللی احترام بگذارند و غيرنظاميان بی گناه را مورد حفاظت قرار دهند.

در رويدادی ديگر، مقامات افغانستان امروز اعلام کردند يک بمب گذار انتحاری در حمله ای در ولايت قندوز در شمال افغانستان، دو غيرنظامی را از پای درآورد و دست کم يک نفر را مجروح ساخت. هنوز هيچ کس مسئوليت اين بمب گذاری را برعهده نگرفته است.

شمال افغانستان که معمولا بخش آرامی در اين کشور به شمار می رود، در هفته های گذشته صحنه حملات شورشيان بوده است. چندی پيش در همين ماه يک حمله کننده انتحاری طالبان ۹ نفر، از جمله ۳ سرباز آلمانی وابسته به ناتو را در قندوز ازپای درآورد.

در همين حال، مقامات ائتلاف در افغانستان امروز اعلام کردند نيروهای تحت رهبری آمريکا با برخورداری از حمايت هوائی، ديروز يکشنبه يک حمله طالبان را در کمينگاهی بر سر يک کاروان تدارکاتی دفع کردند و در يک نبرد مسلحانه ۱۰ ساعته، ۲۴ تن از ستيزه جويان طالبان را در ولايت هلمند در جنوب افغانستان از پای درآوردند.

از سوی ديگر، پليس افغانستان امروز دوشنبه در جريان درهم شکستن يک تظاهرات خشونت بارعليه يک والی ولايتی در شمال افغانستان، به روی صدها تن از تظاهرکنندگان آتش گشود. منابع بيمارستانی درمرکزولايت جوزجان می گويند در جريان اين خشونت ها دست کم ۹ نفرجان خود را ازدست دادند و بيش از ۳۰ نفرمجروح شدند. صدها تن با برگزاری تظاهراتی، برکناری جمعه خان همدرد والی جوزجان را خواستارشده بودند.

شاهدان عينی می گويند هنگامی که تظاهرکنندگان دست به پرتاب سنگ به ادارات دولتی زدند، تظاهرات به خشونت گرائيد. مقامات ولايتی می گويند پليس برای جلوگيری از حمله تظاهرکنندگان به ساختمان های دولتی، دست به تيراندازی زد. به گفته مقامات ولايتی، برخی ازتظاهرکنندگان مسلح بودند.

عقيده براين است که تظاهرکنندگان، هواداران عبد الرشيد دوستم، فرمانده نظامی پيشين افغانستان بودند. آقای دوستم فردی ازبک است. حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان دستور داده است که تحقيقاتی در اين مورد به عمل آيد.

XS
SM
MD
LG