لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

رئيس جمهوری، نخست وزير و رئيس پارلمان اوکراين اعلاميه رفع تشنج صادرکردند


در اوکراين، رئيس جمهوری، نخست وزير و رئيس پارلمان، اعلاميه مشترکی امضاء کرده اند که سی ام سپتامبر را برای برگزاری انتخابات پارلمانی در آن کشور تعيين کرده است، و هرگونه اقدام سياسی تحريک آميز را تقبيح و محکوم ميکند.

بموجب اين اعلاميه که متن آن امروز روی وب سايت رسمی ويکتور يوشچنکو رئيس جمهوری اوکراين منتشر شد هر سه مقام همچنين توافق کرده اند پارلمان با تشکيل جلساتی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه اين هفته قوانينی وضع کند که به برگزاری انتخاباتی منصفانه، شفاف و منطبق با معيارهای دموکراتيک منجر شود.

اين توافق پس از دو روز گفتگو ميان اين سه رقيب درگير در اختلافات شديد سياسی حاصل شد.

آقای يوشچنکو در ماه آوريل در واکنش به اقدام ويکتور يانکوويج نخست وزير، که يازده قانونگزار از احزاب ديگر را به الحاق به ائتلاف مخالف با رئيس جمهوری کشانده بود، فرمان انحلال پارلمان را صادر کرد و خواستار انتخاباتی جديد شد.

اما نخست وزير و متحدانش به فرمان رئيس جمهوری برای انحلال پارلمان اعتنا نکردند و حاضر نشدند بودجه لازم برای برگزاری انتخابات را تصويب کنند.

توافق امروز در شرايطی حاصل و اعلام شد که بنظر ميرسيد اوکراين به آستانه ورود به يک بحران وخيم سياسی رسيده است.

آقای يوشچنکو که خود را فرمانده کل نيروهای امنيتی اعلام کرده بود سه هزار سرباز را از نقاط مختلف کشور به پايتخت فرا خواند و آنان را مامور اجرای فرامين خود کرد.

اما نيروهای وفادار به آقای يانکوويج مانع از ورود سربازان به پايتخت شدند و اين نگرانی شدت گرفته بود که دو طرف ممکن است عليه يکديگر وارد عمل شوند.

XS
SM
MD
LG