لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

رئيس جمهور و وزير خارجه فرانسه به بروکسل سفر کردند


روز گذشته قبل از آنکه آقای سارکوزی برای ديدار با رئيس کميسيون اتحاديه اروپا آقای خوزه مانوئل بارسو به بروکسل برود به چند متری کاخ اليزه يعنی وزارت کشور جائی که خود او سالها وزير بود رفت. ساعتی پيشتربه ابتکار خانم ميشل آليو ماری هفت وزير زن در کابينه آقای فيون برای صرف ناهاردرآنجا تجمع کرده بودند .آقای سارکوزی که برای صرف چای به آنجا رفته بود بعد از ديداری کوتاه با آنها به بروکسل رفت.

آقای سارکوزی اميدوار است بتواند اساسنامه ساده ترشده اتحاديه اروپا رابه تصويب اعضای اتحاديه اروپا برساند و به اين ترتيب قرانسه را يکبار ديگر به جمع اتحاديه اروپا بياورد. فرانسه دو سال پيش با انجام رفراندوم ادامه راه با اروپا را مردود دانست .در کنفرانس مشترک آقايان سارکوزی و بارسو چهار صد روزنامه نگارحضور داشتند و اين نشان ازاهميت ديدار داشت . ظاهرا تلاش در اينست که به جای استفاده از کلمه اساسنامه، ازکلمه تفاهم نامه استفاده شود که مجموعه ای خواهد بود از جرئياتی که گاه در همان اساسنامه وجود داشت.

حال ۲۶دولت ديگرعضواتحاديه اروپا در برابر اين ابتکار رئيس جمهور فرانسه بايستی دوباره ديدگاه خود را اعلام کنند. آلمان و ايتا ليا هنوز نظرشان را اعلام نکرده اند ولی آقای سارکوزی هفته آينده به اسپانيا و پس از آن به ايتاليا خواهد رفت.

و اما ديروز آقای برنارکوشنر وزير خارجه که همراه آقای سارکوزی به بروکسل رفته بود راهی لبنان شد، کشوری که در حوادث مرگبار در طول چهار روز اخير بيش از هفتاد کشته داشته است. رسيدگی به پرونده قتل رفيق الحريری و آمد و شد های نيروهای بيگانه يکبار ديگر اوضاع اين کشور را دچار ناارامی ساخته است.

سفر آقای کوشنر به لبنان اولين سفر وی در مقام وزير به خارج از اروپاست. ديروز نشريات لبنان خبر حضور آقای کوشنر را در چند خط منعکس کرده بودند. بايد گفت ارتش لبنان در جنگ با افراد مسلح در صدد است مانع جابجائی تسليحات بشود. ديدارهای ديروز و امروز آقای کوشنر در پی آن است تا صلح شکننده را در لبنان به مسير مطلوب راهنمائی کند.

XS
SM
MD
LG