لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

کريستوفر هيل: زمان بستن راکتور هسته ای اصلی کره شمالی فرا رسيده است" hspace=2 src="/persian/images/ap_korea_us_christopher_hill_24may07_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>فرستاده ويژه آمریکا در مذاکرات هسته ای کره شمالی میگوید زمان آن فرا رسیده است که "پیونگ یانگ" کار بستن راکتور هسته ای اصلی خود را آغاز کند.

کریستوفر هیل مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا، که به ویتنام رفته است، روز پنجشنبه در هانوی، پایتخت آن کشور، گفت "کره شمالی باید گوشی تلفن را بردارد و به آژانس بین المللی انرژی اتمی تلفن کند." هیل اضافه کرد شش کشوری که در گفتگوهای هسته ای کره شمالی دخالت دارند برای رفع اختلاف مالی مربوط به سپرده ۲۵ میلیون دلاری که مانع اجرای قرارداد خلع سلاح شده بود تلاش زیادی بعمل آورده اند.

دو سال پیش، پس از آنکه آمریکا بانک ماکائو را متهم به پول شویی به سود "پیونگ یانگ" کرد، بانک مبلغ ۲۵ میلیون دلار سپرده های کره شمالی را مسدود کرد. اگر چه بانک ماکائو وجوه را آزاد کرده است ولی هیچ بانکی مایل به قبول این پول نیست.

در همین حال، مقامات شرکت کننده در یک مجمع امنیتی برای کشورهای جنوب شرقی آسیا در مانیل گفتند کره شمالی ضمن ارائه یک سند گفته است نسبت به تعهد خود پایبند خواهد بود.

مقامات کره شمالی نیز گفته اند به محض وصول وجوه نسبت به تعطیل تأسیسات هسته ای اقدام خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG