لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

تام کيسی: ايران در نتيجه سرپيچی با تحريمهای بيشتری روبروست


تام کيسی: ايران در نتيجه سرپيچی با تحريمهای بيشتری روبروست
تام کيسی: ايران در نتيجه سرپيچی با تحريمهای بيشتری روبروست

آژانس بین المللی انرژی اتمی (I.A.E.A) جدیدترین گزارش خود را در مورد برنامه اتمی ایران منتشر کرده است. در آن گفته می شود ایران فعالیت غنی سازی اورانیوم را، به جای آن که بر اساس خواست شورای امنیت ملل متحد متوقف سازد، گسترش داده است. آژانس همچنین می گوید توانائی آن برای نظارت بر برنامه اتمی ایران، به دلیل نبود همکاری تهران، کاهش یافته است.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در اظهار نظری در مورد گزارش گفت:
**** آنچه گزارش روشن می سازد این است که دولت ایران خواست جامعه بین المللی را که بارها عنوان کرده، انجام نداده است – یعنی به پرسش های I-A-E-A در باره برنامه اتمی خود پاسخ دهد، قطعنامه های هیات مدیره آژانس و نیز قطعنامه های شورای امنیت را قبول کند، فعالیت های غنی سازی را متوقف سازد و وارد مذاکره شود.

کیسی گفت ایران در نتیجه سرپیچی خود اینک با تحریم های اضافی و اقدامات بیشتری روبرو است، و این موضوع فشاری را که تا کنون تاثیر گذاشته است، افزایش خواهد داد:
**** تاثیرش این بوده که بازرگانان تصمیم گرفته اند در بخش نفت سرمایه گذاری نکنند، بانک ها بر آن شده اند فعالیت در ایران را یا کاملا قطع کنند یا محدود سازند. از نظر توانائی ایران در یافتن مواد و پشتیبانی بیشتر برای برنامه اتمی خود، و نیز در آغاز بحث های واقعی در میان دولتمردان ایران در این باره که آیا دنبال کردن این سیاست درست است یانه، تاثیر داشته است.

تام کیسی قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ادامه فشار بر دولت ایران می تواند کار ساز شود. ما سعی داریم به توافقی برسیم که به سود مردم ایران و به طور کلی به نفع جامعه بین المللی باشد. ما می توانیم وضعی را که در آن همه برنده خواهند بود به وجود آوریم – ایرانی که بتواند به انرژی اتمی غیر نظامی دست یابد و نیازهای مردم خود را تامین کند.

در همین حال، یک جامعه بین المللی که بتواند مطمئن شود این برنامه به عنوان پوششی برای ساختن اسلحه اتمی به کار نمی رود.

XS
SM
MD
LG