لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

عکس و عکاس رسمی رئيس جمهوری فرانسه


عکس رسمی رئيس جمهوری فرانسه، آقای نيکلا سارکوزی، منتشر و از اين پس در ۳۶۶۶۴شهرداری فرانسه، بعلاوه مدارس و کلانتری ها وسفارتخانه های خارج کشور نصب ميشود. آقای سارکوزی از فيليپ واران عکاس مطبوعات خواست که پست عکاس رسمی کاخ اليزه را قبول کند. آقای واران، که شادی خود را ازاين امر پنهان نمی کند، گفت همه چيز سريع و در کمتر ازنيم ساعت انجام گرفت. برای اولين بار پرچم اروپا در کنار پرجم فرانسه قرار داده شده و به هنگام انجام کار فقط سه نفر در محل حضور داشثند.

شش رئيس جمهور گذشته فرانسه هر يک سليقه خاص خود را در انتخاب عکاس و عکس رسمی داشتند ِ ژنرال دوگل و ژرژ پمپيدو هردو با لباس های رسمی عکس انداختند. تا زمان رياست جمهوری ژيسکاردستن، انداختن عکس از رئيس جمهوری افتخاری بود، و برای اولين بار آقای ژيسکاردستن با پرداخت پول به عکاس و نيز با پوشيدن لباس عادی در اين زمينه سنت شکن شد.

آقای ميتران از يک عکاس زن، يعنی خانم ژيزل فروند ۸۷ ساله، خواست که عکاس او باشد. زنی که در آلمان متولد شده و برای فرار از دست نازی ها به فرانسه آمده بود. خانم فرونذ از مهم ترين نويسندگان دوران خودش نظير ويرجينيا ولف، جيمز جويس، آندره مالرو، و ژان پل سارتر عکس انداخته بود.

در سال ۱۹۹۵ آقای ژاک شيراک نيز از بتينا زيمس خواست تا عکاس وی باشد. آقای شيراک برای اولين بار خارج از ساختمان کاخ اليزه و در محوطه حياط آن عکسی کاملا ساده انداخت.

فيليپ واران عکاس آفای سارکوزی قبلا در شب اعلام نهائی برنده انتخابات از مراسم عکس گرفته بود . او اينبار عکس خود را اينگونه توصيف ميکند که نگاه رئيس جمهور جای خاصی را نگاه نميکند و در عکس هيچ چيزی از نظر دور نگه داشته نشده است.

عکس رسمی رئيس جمهور فرانسه را ميتوان از چاپخانه ملی فرانسه به قيمت يک يورو خريداری کرد.

اين مطلب با استفاده از مقاله نشريه فيگارو تهيه شده است

XS
SM
MD
LG