لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

در انفجار بمبی در نزديکی پايگاه ناتو در افغانستان يک صلحبان فنلاندی کشته شد


در انفجارهای جداگانه در افغانستان امروز سه تن جانسپردند و چندین غیرنظامی و پرسنل امنیتی مجروح شدند. مقامات افغان می گویند یک بمب انداز انتحاری که سوار دوچرخه بود یک پلیس را در کابل کشت، و دست کم سه نفر دیگر، از جمله غیر نظامیان را مجروح کرد. طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

در نقطه ای دیگر، انفجاری در خارج از یک پایگاه نظامی ناتو در ولایت فاریاب، یک صلحبان فنلاندی و یک غیر نظامی افغان را کشت. مقامات نظامی نروژی می گویند چهار سرباز نروژی مجروح شدند.

در رویدادی دیگر، ناتو می گوید نیروهای آن روز سه شنبه جلسه رهبران طالبان در ولایت هلمند را هدف گرفتند. یک اطلاعیه حاکی است که تمام کشته شدگان از شورشیان بودند، اما تعداد آنها را مشخص نمی کند. امروز همچنین مقامات در غرب افغانستان گفتند ستیزه گران طالبان مردی را به اتهام کمک به نیروهای نظامی خارجی گردن زدند.

مقامات ناتو می گویند در جریان حملات انتحاری و بمب گذاری در ماه جاری در افغانستان، ۸۵ تن، از جمله ۴۰ غیر نظامی کشته شده اند. یک سخنگوی ناتو امروز به خبرنگاران گفت ۱۵ تن از کشته شدگان اتباع خارجی بودند. به گفته او، ۲۵۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

پیشتر، در روز چهارشنبه، وزیر دفاع آلمان از افزایش شمار تلفات غیر نظامیان در مبارزه ای که به رهبری آمريکا در افغانستان جریان دارد انتقاد کرد. فرانس يوزف يونگ، به تلویزیون ZDF آلمان گفت برای پرهیز از وارد آمدن تلفات بر جمعیت غیر نظامی لازم است هر کاری که امکان دارد انجام شود. آلمان در حال حاضر، سه هزار سرباز در افغانستان دارد که در نیروهای زیر فرمان ناتو خدمت می کنند.

مقامات افغان می گویند شمار غیر نظامیانی که در عملیات نظامی ناتو و آمريکا کشته شده اند به مراتب بالا تر است – حدود ۵۰ تن فقط در یک نبرد در غرب کشور کشته شدند. افزایش تلفات موجب اعتراضات خشمگینی علیه نیروهای خارجی شده است، برخی نیز از حامد کرزی رئیس جمهوری خواسته اند استعفا دهد.

XS
SM
MD
LG