لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

گزارش سالانه سازمان عفو بين الملل


عفو بین الملل می گوید هزاران نفر بدون اتهام یا محاکمه، در عراق، افغانستان و در پایگاه دریائی آمريکا در خیلج گوانتانامو در کوبا، همچنان در بازداشت آمريکا قرار دارند. عفو بین الملل در گزارش سالانه خود می گوید گزارش هائی در مورد نگهداشتن بازداشت شدگان در بازداشتگاه های مخفی آمريکا دریافت کرده است.

عفو بین الملل می گوید انتشار گزارش هائی در مورد مرگ در زندان، شکنجه و بد رفتاری نیروهای آمريکا با زندانیان در عراق، افغانستان و گوانتانامو ادامه دارد، و اضافه می کند تا کنون کسی از مقامات ارشد دولت مسئول شناخته نشده است.

در گزارش، عفو بین الملل بار دیگر از مقامات امنیتی آمريکا می خواهد کاربرد و فروش سلاح های شوک آور را متوقف کنند، و می گوید همچنان گزارش هائی از بدرفتاری و مرگ در بازداشتگاه ها، در اثر استفاده از چنین سلاح هائی منتشر می شود.

سازمان در گزارش سالانه خود مینویسد همانطوریکه خشونتهای بی وقفه فرقه ای در عراق در سال ۲۰۰۶ ادامه داشت، این کشور بیشتر در جنگ داخلی فرو رفته و شکافهای سیاسی، قومی و مذهبی طویل المدت گسترش یافته است. به گزارش سازمان یک ماجراجوئی نظامی بد رهبری شده در عراق به نقض شدید حقوق بشر و قوانین بین المللی منجر شده است.

گزارش ادامه میدهد که نیروهای پلیس عراقی که شبه نظامیان فرقه ای بشدت در آن رخنه کرده اند، بعوض کنترل کردن موارد نقض حقوق بشر، خود به این تخلفات دامن می زنند.

بنا بر این گزارش وضعیت حقوق بشر در مورد فلسطینيانی که تحت کنترل اسرائیل زندگی می کنند از بد هم بدتر شده است، در حالیکه اسرائیل به توسعه شهرکهای کلیمی نشین ادامه داده است. در باریکه غزه بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل حدود ۶۵۰ فلسطینی که نیمی از آنان غیر نظامی و از جمله ۱۲۰ کودک بودند، در پی حملات هوائی و تیر اندازیهای اسرائیل کشته شدند. بیشتر این حملات پس از ربودن یک سرباز اسرائیلی از سوی ستیزه گران فلسطینی در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ روی داد.

گزارش سازمان عفو بین الملل میگوید در سال ۲۰۰۶ سرتاسر خاورمیانه شاهد نقض فاحش و شرم آور حقوق بشر بود.

XS
SM
MD
LG